Haberler

25 Kasım 2016

Azerbaycan’da Türk Filmleri Haftası Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) destekleri ile Azerbaycan’da Türk Filmleri Haftası Oskar ödülüne aday Kalandar Soğuğu filmiyle başladı.

TİKA’nın desteği ile Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Yerli Düşünce Derneğinin organizasyonunda düzenlenen Türk Filmleri Haftasının açılış etkinliğine Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, AK Parti Ordu Milletvekili Yerli Düşünce Derneği Başkanı Metin Gündoğdu, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Azerbaycan film’in direktörü Müşfik Hatemov, Azerbaycanlı Milletvekilleri ile Türkiye ve Azerbaycan’ın sinema ve sanat camiasından çok sayıda davetli katıldı. 

Hafta’nın açılış etkinliğinde yaptığı konuşmada T.C. Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, kardeş ülkeler olarak bir birimizi her alanda daha iyi tanımak ve anlamak için kültür ve medeniyetlerimizi karşılıklı olarak paylaşmalı olduğumuzu söyledi. Özoral, Türkiye’nin zor dönemlerden geçtiğini ve kardeş Azerbaycan halkının ve Cumhurbaşkanının Türkiye’nin yanında olduğunu vurguladı.

Etkinliğin organizatörlerinden olan Yerli Düşünce Derneği Başkanı Milletvekili Metin Gündoğdu, başkanlığını yaptığı derneğin esas amacının kültürel faaliyetler gerçekleştirerek ülkelerimizin birlikte olduğunu dünyaya göstermek olduğunu söyledi.

Açılış etkinliğine katılan Azerbaycan Film Direktörü Müşfik Hatemov, Türk filmlerine Bakü'de de büyük rağbet olduğunu dile getirdi. Hatemov, Türk Filmleri Haftası'nın iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını belirterek, Türk yönetmenlerle birlikte ortak çalışmaların önemli olduğunu dile getirdi.

T.C. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, filmlerin günümüzde ilişkilerin güçlenmesi için en önemli vasıta olduğunu, bunun için Türk Filmleri Haftasının diğer Türk dünyası ülkelerinde de düzenleneceğini ifade etti. Topçu, aynı zamanda, Türk dünyası ülkelerinin filmlerinin de karşılıklı olarak diğer ülkelerde tanıtılmasının önemli olduğunu konuşmasında kaydetti.

Açılış galasına, Azerbaycanlıların da yakından tanıdığı ve meşhur Azerbaycan filmi olan Tehmine ve Zaur filminde Tehmine rolünü icra etmiş Meral Konrat, oyuncular Sarp Leventoğlu, Emre Kızılırmak ve Türk yönetmenler de katıldı. 27 Kasım 2016 tarihine kadar devam edecek film festivalinde “Kalandar Soğuğu”, “Deliormanlı”, “Son Mektup”, “Birleşen Yollar”, “Elveda Katya” filmleri Azerbaycanlı sinemaseverlerle buluşacak. Türk Filmleri Haftası kapsamında 23 – 24 Kasım 2016 tarihlerinde filmleri Gence’de de gösterimi yapılacak.

Türk Filmleri Haftası'nda yönetmenler Reis Çelik, Öner Kılıç, Atalay Taşdiken ve oyuncu Burak Yenilmez'in katılacağı ücretsiz söyleşi ve paneller düzenlenecek. Yönetmen Reis Çelik, sinema yazarı Suat Köçer, senarist Alper Aksoy  ve Azerbaycanlı iki yönetmen, "Türk Sineması  ve Ortak Yapımlar" konulu panelde de sinemaseverleri bilgilendirecek.

Hafta kapsamında Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı ve Prof. Dr. Tofik İsmailov, "Ömer Lütfü Akad Sineması" konulu söyleşi yapacak. Tüm filmlerin ücretsiz gösterileceği Türk Filmleri Haftası, 12 Aralık Cumartesi günü son bulacak.

Sonraki Haber

TİKA Saraybosna’da Hematoloji Kliniği İnşa Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Saraybosna Üniversitesi Klinik Merkezi (KCUS) arasında, hematoloji kliniğinin inşasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı. TİKA, Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA ile Saraybosna...