Haberler

16 Temmuz 2018

Somali Türkiye Mezunları Derneği TİKA Tarafından Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali Türkiye Mezunları Derneğine tadilat ve donanım desteği verdi.

Çoğunluğu Türkiye’de lisansüstü düzeyde eğitim aldıktan sonra ülkelerine geri dönen Somalili öğrenciler tarafından 2016 yılında kurulan “Somali Türkiye Mezunları Derneğinin” hizmet vereceği bir yeri bulunmuyordu. Mogadişu’da eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam ettikleri Türkiye Maarif Vakfı kampüs yerleşkesinde bulunan bina Somali Türkiye Mezunları Derneğine tahsis edildi. Somali Türkiye Mezunları Derneğine tahsis edilen binanın tadilat ve donanımı kısa süre içerisinde TİKA tarafından tamamlanarak yapılan törenle hizmete açıldı.

Somali ile Türkiye arasındaki işbirliğini güçlendirmek ve desteklemek amacı ile kurulmuş olan Somali Türkiye Mezunları Derneğinin şu an itibari ile 128 üyesi bulunuyor. Derneğin kuruluş amaçları arasında, Somalili gençler için iş fırsatı yaratmak ve Somali ile Türkiye halkları arasındaki ilişkileri güçlendirmek de yer alıyor.

Açılış törenine, T.C. Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, TİKA Mogadişu Koordinatörü Galip Yılmaz, Somali Türk Görev Kuvveti Komutanı Kurmay Albay Mehmet Yasin Kalın, Mogadişu Somali-Türkiye Recep Tayip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Çörtük, Türkiye Maarif Vakfı Okul Müdürü Orhan Taşkıran, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ali Karakoç, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ali Oğuzhan Yüksel, Somali Türkiye Mezunları Derneği yöneticileri ve üyeleri katıldı.

Büyükelçi Bekar yaptığı konuşmada, Somali Türkiye Mezunları Dernek binasının Türkiye Maarif Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü ile aynı yerleşkede bulunmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, bu üç kurumun bir arada olmasından dolayı birlik, beraberliğin daha da pekişeceğini ve Türkiye ile Somali arasındaki işbirliğinin daha da kuvvetleneceğini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Mozambik’e Pamukçuluk Alanında Eğitim Desteği

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Mozambikli pamuk yetiştiricilerine uygulamalı eğitim verildi. Mozambikli pamuk yetiştiricilerine yönelik TİGEM Nazilli Pamuk Araştırma Merkezinde yapılan programda verimliliğin arttırılmasına yönelik bir haftalık uygulamalı eğitim verildi. Çiftçilere...