Haberler

07 Temmuz 2017

Somali’de Mogadişu Belediyesi’ne Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali’de Mogadişu Belediyesi’ne şehircilik altyapısında kullanılmak üzere makine ve ekipman desteğinde bulunuldu.

TİKA, Somali’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda 2011 yılından bu yana Somali’de pek çok büyük projeyi başarıyla tamamlayan TİKA, Somali’nin en büyük şehri ve Başkenti Mogadişu Belediyesine şehircilik altyapısında kullanılmak üzere makine, ekipman ve tesis desteğinde bulundu.

Mogadişu’daki Tek Modern Asfaltı TİKA Yapmıştı

Somali’de 1990 yılında başlayan iç savaş sebebiyle, özellikle Başkent Mogadişu’da bütün şehir altyapısı çökmüştü. TİKA’nın uyguladığı proje sayesinde Mogadişu şehir Merkezinde, savaştan sonra ilk defa  34 km asfalt yol yapılmış, yolların etrafına çevre düzenlemesinin yapılmasının yanı sıra bütün yollar solar aydınlatma sistemine sahip aydınlatma direkleriyle donatıldı.

TİKA’nın uyguladığı Mogadişu Asfalt Yol Rehabiltasyon Projesi kapsamında kullanılan ve değeri bulan  makine, ekipman ve tesisler, şehir altyapı hizmetlerinde kullanılmak üzere Mogadişu Belediyesine teslim edildi. Mogadişu’da yapılan teslim töreninde, makine ekipman ve tesisleri Mogadişu Belediyesi adına Belediye Başkan Yardımcısı Aadan Sheikh CALI Fııdow teslim aldı.

TİKA tarafından Mogadişu Belediyesine temin edilen makine, ekipman ve tesislerinde, Beton Santrali, Asfalt Plenti, Asfalt Finişeri(2 adet), Asfalt Kazma ve Yükleme Makinesi, Damperli Kamyon (11 adet), Loader (2 adet), Greyder, Transmixer(3 adet), Silindir (4 Adet), asfalt distribütör, Komprasör(2 adet), Vibratör(2 adet), El silindiri(2 adet), Nivo ve ekipmanları(2 adet), Derz Kesme Makinesi(2 adet), Kantar 80 tonluk, Laboratuar ve ekipmanları, Bitüm depo tankı(40 ton), Jeneratör 550kv 1 adet, 150 kw 1 adet, 10 kw 1 adet, Çift Kabin Araç 85 adet), minübüs 1 adet, idari bina 150 m2, yemek hane binası 150 m2 ve 300 m2, Laboratuvar binası 80 m2, depo 100 m2 ve sosyal tesis 500 m2 den bulunuyor.  Mogadişu Belediyesine protokol kapsamında temin edilen söz konu ekipmanlar, şehir alt yapı hizmetlerine büyük katkı sağlayacak.   

Sonraki Haber

TİKA’dan Başkent Meksiko’daki Engelli Eğitim Merkezine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Meksika Birleşik Devletlerinin Başkenti Meksiko’da faaliyet gösteren engelli eğitim merkezine teknik ekipman desteğinde bulundu. Engelli Kişilerin Entegrasyonunu Geliştirme Enstitüsüsü (INDEPEDI) başkent Meksiko’da yaşayan toplam 500.000 engelliye yönelik uygulanacak...