Haberler

08 Temmuz 2017

TİKA’dan Başkent Meksiko’daki Engelli Eğitim Merkezine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Meksika Birleşik Devletlerinin Başkenti Meksiko’da faaliyet gösteren engelli eğitim merkezine teknik ekipman desteğinde bulundu.

Engelli Kişilerin Entegrasyonunu Geliştirme Enstitüsüsü (INDEPEDI) başkent Meksiko’da yaşayan toplam 500.000 engelliye yönelik uygulanacak kamu politikalarının tasarımı, takip edilmesi ve değerlendirilmesinden sorumlu kuruluş olma özelliğini taşıyor.  Enstitünün asıl amacı engelli insanlara fırsat eşitliği sağlamak sureti ile yaşam kaliteleri arttırmak. Bunu yaparken engelli insanların günlük yaşamın her alanında aktif ve sürekli katılımlarını sağlamaya yönelik sosyal, kurumsal ve yasal mekanizmaların oluşturulmasını sağlamayı amaçlıyor. Bahse konu sorumluluklarının yanında engellilere direk ulaşılması kapsamında 2016 yılının sonunda bir eğitim merkezi açılmıştı. Söz konusu merkezde engellilere yönelik temel okuma yazma, ilköğretim, lise, Meksika İşaret Dili eğitimleri ve çeşitli alanlarda meslek edindirme kursları ücretsiz sunuluyor. Ayrıca engellilere yönelik bağımsız yaşam becerilerinin kazandırılmasına yönelik uygulamalı eğitimler de sunuluyor.

Engelli Kişilerin Entegrasyonunu Geliştirme Enstitüsü (INDEPEDI) bünyesinde hizmet veren eğitim merkezinin ihtiyaç duyduğu mobilya ve ekipmanlar konusunda TİKA tarafından destek verildi. Bahse konu proje kapsamında 3 adet eğitim sınıfı donatılmak sureti ile son teknoloji ürünler ile desteklendi. TİKA tarafından hayata geçirilen proje ile Meksiko City’de yaşayan engellilere yönelik sunulan ücretsiz eğitim faaliyetlerinin daha verimli ve kaliteli sunulmasına imkân tanınmış olup eğitim programlarını başarı ile tamamlayan engellilerin yeterliliklerinin kuvvetlendirilmesine yardımcı olunmak sureti ile iş piyasasında istihdamlarının artırılması hedefleniyor.

TİKA tarafından verilen destekten toplam 400 engelli direk olarak faydalanacak. Ayrıca eğitim merkezi bünyesinde sunulan Meksika İşaret Dili Öğretim Programı sayesinde işitme engellilere yönelik sözel ya da işaret dili yoksunluğundan dolayı ortaya çıkabilecek dilsel, bilişsel ve sosyal-duygusal yetersizliklerin giderilmesi ve iletişim becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olunacak.

TİKA tarafından temin edilen mobilya ve ekipmanların teslim törenine INDEPEDI Genel Direktörü Fidel Perez de Leon, Yetişkin Eğitim Ulusal Enstitüsü (INEA) Bölge Direktörü Ruben Ugalde Vazquez, TİKA Meksika Program Koordinatörü Muhammed Ünal, merkezde eğitim gören engelliler ve aileleri katıldı.

Törende konuşan INDEPEDI Genel Direktörü Perez, Türkiye’nin karşılaştıkları engellileri aşmaları konusunda vermiş olduğu destekten dolayı ilk başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm Türk halkına teşekkürlerini iletti. Perez, TİKA’nın çalışma felsefesinin en çok yardıma ihtiyacı olanı desteklemek üzerine kurulu olduğunu ifade etti. Perez, TİKA’nın Meksiko’da yaşayan engellilere yönelik vermiş olduğu desteğin amacına ulaşması için ellerinden geleni yapacaklarını söyleyerek konuşmasını tamamladı.

TİKA Meksika Program Koordinatörü Muhammed Ünal ise, TİKA olarak nitelikli bir yaşam sürdürmekte güçlük çeken engelli kardeşlerimizin sosyal ve ekonomik yoksunluklarının giderilmesine ve eğitim başta olmak üzere ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik projelere önem verdiklerini belirtti. Ünal, her birimizin potansiyel bir engelli adayı olduğumuzu hiçbir zaman unutmamamız gerektiğini ve engelli kardeşlerimizin topluma kazandırılması konusunda TİKA’nın projelerine devam edeceğini ifade etti. 

Sonraki Haber

Karadağ’ın Geleceğine Yönelik Balıkçılık Politikasına TİKA’dan Uzman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başlatılan “Karadağ’da Balıkçılık Sektörünün Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nden uzman heyet Karadağ’a inceleme ziyareti gerçekleştirdi. Karadağ’da 2007 yılında faaliyete geçen TİKA, kuruluşundan bu...