Haberler

15 Ağustos 2015

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü Restorasyonu Devam Ediyor

TİKA’nın gerçekleştiği Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü Restorasyonu son hızıyla devam ediyor.

1577 yılında Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan, zaman içinde birçok defa zarar gören ve restorasyonlar geçiren köprü, UNESCO tarafından 2007’de Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

Köprünün restorasyonunda son aşamaya gelinirken, köprünün çevre düzenlemesi ile ilgili detaylar Tika Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Mahmut Çevik, Tika Bosna Hersek Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Hüseyin Çevik, Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri, Vişegrad Belediyesi Başkanı ve Belediye yetkileri, Bosna Hersek Ulusal Anıtları Koruma Komisyonu yetkilileri, Unesco temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda değerlendirildi.

Bir dünya mirası olan köprünün, tarihi ve turistik açıdan çok önemli olduğunu belirten Bosna Hersekli yetkililer, köprünün restore edilmesini sağlayan TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.
TİKA, birçok ülkede tarihi eserlerimizi restore etmekte ve gelecek nesillere bu emanetleri aktarmaktadır.
 

Sonraki Haber

Güney Sudan Juba Havalimanı’na Cihaz Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Güney Sudan Juba Havalimanı’na VOR Cihazı kurulumu gerçekleştirildi.   Türkiye’den farklı sektör ve kamu kurumlarından Güney Sudan ülkesine 2013 yılında yapılan çalışma ziyareti sonrasında heyette yer alan...