Haberler

16 Ağustos 2015

Güney Sudan Juba Havalimanı’na Cihaz Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Güney Sudan Juba Havalimanı’na VOR Cihazı kurulumu gerçekleştirildi.  

Türkiye’den farklı sektör ve kamu kurumlarından Güney Sudan ülkesine 2013 yılında yapılan çalışma ziyareti sonrasında heyette yer alan Devlet Hava Meydan İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) uzmanlarının hazırladığı rapora istinaden THY’nin de doğrudan Juba’ya uçuşlar yapabilmesini teminen gerekli altyapının oluşturulması amacıyla TİKA tarafından proje başlatmıştı.  

Söz konusu proje kapsamında ilk olarak havalimanında yer alan VOR cihazı (hava aracının yer istasyonuna göre hangi manyetik radyal üzerinde olduğunu gösteren sistem ) yenilendi.

Daha sonrasında VOR cihazının bulunduğu alanın ışıklandırılması ve çevre düzenleme, aydınlatma işlemleri yapıldı. Alanda yer alan ve atıl vaziyette bulunan güneş panelleri yenileri ile değiştirilerek sisteme sürekli enerji sağlanır hale getirildi.

Son olarak da solar sisteme bağlı akülerin ömrünü tamamlaması sebebiyle toplam 24 akü yenileni. Söz konusu proje Türkiye Juba Büyükelçiliği’nin de destekleri ile tamamlanarak Jubalı yetkililere teslim edildi.
Gelinen aşamada Juba havalimanının uluslararası uçuşa hazır hale getirilmesi sonrasında Türkiye’den Juba’ya doğrudan seferlerin başlatılması bekleniyor.

Söz konusu proje ile Güney Sudan’ın ulaşım altyapısına önemli bir katkı sağlandı.
    

Sonraki Haber

Macaristan'da Atalar Günü Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) desteği ile Macar Turan Vakfı tarafından "Atalar Günü" düzenlendi. Bugac kentinde düzenlenen etkinlikte konuşan Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Şakir Fakılı, Macar Turan Vakfı'nın kendilerine tarihi tekrardan yaşattığını ifade etti. Fakılı, "Biz Türkiye'de Macarları kardeşlerimiz ve akrabalarımız...