Haberler

13 Mart 2016

Sırbistan Novi Pazar’da Selden Zarar Gören Ailelere TİKA Desteği

Sırbistan'ın güneyinde Novi Pazar'da sağanaktan etkilenen halka Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı tarafından su tahliye pompaları ve sel baskınına maruz kalan evlerin kurutulması, ailelerin normal hayatlarına dönebilmesi için gerekli olan nem kurutma makineleri temin edildi.

Sırbistan genelinde başlayan yağışlar sonrası 10 belediyede sel baskını yaşandı. Sırbistan'ın güneyinde bulunan Sancak Bölgesi şehirlerinden Novi Pazar'da da sağanak nedeniyle taşan Josanica ve Raşka nehirleri nedeniyle bölgede yüzü aşkın ev ve iş yeri selden etkilendi.

Yaşanan baskın sonrası Belediye yetkilileri ile bölgede inceleme yapan TİKA Belgrad Program Koordinatörü Mehmet Bayrak,  yaşanan bu zor günde Novi Pazar halkının üzüntüsünü paylaştıklarını belirterek, acil gerekli ihtiyaçların belirlenmesi için Belediye yetkilileri ile birlikte çalışma yaptıklarını belirtti.

Belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda, selden etkilenen evlerdeki su tahliyesinin hızlandırılması için su tahliye pompaları TİKA tarafından temin edilirken, sel baskınına maruz kalan evlerin kurutulması ve ailelerin normal hayatlarına dönebilmesi için gerekli nem kurutma makineleri de ihtiyaç duyan ailelere dağıtıldı.

Ayrıca suların çekilmesi sonrasında bölgede baş gösterebilecek hastalıkların önüne geçilmesi amacıyla evler ve sokaklarda ilaçlamanın yapılabilmesi için gerekli dezenfeksiyon malzemeleri ve pompaları TİKA Belgrad Program Koordinasyon Ofisi yetkilileri tarafından Novi Pazar Kamu Sağlık Merkezi’ne teslim edildi.   

Sonraki Haber

Etiyopyalı Öğretmenler Ankara’daki Okulları Ziyaret Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde, Etiyopya’dan konuk edilen öğretmenlere Türkiye’deki eğitim sisteminin incelenmesine yönelik programlar düzenlendi.    Türkiye, Afrika’daki dost ve kardeş ülke Etiyopya ile çok...