Haberler

28 Eylül 2016

Sırbistan’ın Novipazar Şehrine Cenaze Aracı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biri olan Novi Pazar’a 2 adet cenaze aracı desteğinde bulundu.

TİKA’ Sırbistan’a yönelik proje ve faaliyetlerine devam ediyor. 2009 yılından bu yana Sırbistan’da faaliyetlerini sürdüren TİKA, bugüne kadar 40 farklı projeyi hayata geçirdiği Novi Pazar şehrine 2 adet Cenaze Aracı desteğinde bulundu.

Sırbistan’da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biri olan Novi Pazar’a TİKA tarafından temin edilen 2 adet cenaze aracı düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Novi Pazar'da düzenlenen törene, TİKA Belgrad Koordinatörü Mehmet Bayrak ve Novi Pazar Belediye Başkanı Nihad Bisevac'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan TİKA Belgrad Koordinatörü Bayrak, yerel yönetimlerle birçok alanda iş birliği yaptıklarını belirterek, uygulanacak projelerde vatandaşların ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulduğunu ifade etti.  Cenaze aracı projesinde insanlara "dolaysız" yardım yaptıklarına işaret eden Bayrak, "Novi Pazar'ın bu iki cenaze aracına ihtiyacı vardı” dedi.

Novi Pazar Belediye Başkanı Nihad Bisevac da TİKA'ya yardımlarından dolayı teşekkürlerini sunarak, "Şehrimizin bu tür araçlarda eksiği vardı ve yapılan yardım bizim için son derece önemli. TİKA, yaptığı projelerle şehir insanımızın hayat kalitesini yükseltmemize yardımcı oluyor" ifadelerini kullandı. Cenaze araçlarının sadece Novi Pazar halkı için değil, Sancak bölgesinde başta olmak üzere Sırbistan’da yaşayan Boşnak nüfusun da hizmetine sunulması planlanıyor. Çeşitli sebeplerden dolayı Sancak’tan ayrılmış ya da başka şehirlerde yaşarken vefat eden Boşnakların, cenazelerinin sağlıklı koşullarda doğdukları topraklara ulaşması ve defnedilmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Bosna Hersek'de Türkçe Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da Edhem Mulabdic İlköğretim Okulu'nda tadilat ve donanım desteği verilen Türkçe sınıfı hizmete açıldı. Türkçe'nin zorunlu seçmeli ders olarak okutulduğu Edhem Mulabdic İlköğretim Okulu'nda,...