Haberler

17 Kasım 2015

Sırbistan’da Sürdürülebilir Tarım Projelerine Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  Sırbistan genelinde Meyveciliğin Geliştirilmesi ve Yeni Ekim Alanlarının Oluşturulması Projesi kapsamında farklı Belediyeler bünyesindeki çiftçilere ayva, vişne ve erik fidanları desteğinde bulundu.

Sırbistan’da tarım ekonomisinin geliştirilmesine yönelik birçok proje ve faaliyetlere imza atan TİKA, Sırbistan ekonomisinde önemli bir yeri olan ve iş gücünün yaklaşık %25’inin geçimini sağladığı tarım sektöründe yapılan projelere bir yenisini daha ekledi. Sırbistan’ın güneydoğusunda tarım ile ilgilenen çiftçilerin desteklenmesi ve yeni meyve ekim alanlarının oluşturulması amacıyla TİKA tarafından Vladiçin Han’da 84 aileye ayva, vişne ve erik fidanları desteği sağlanırken Knyazevats Belediyesi’nden 154 aileye ise vişne fidanı temin edildi.

Sırbistan’ın az gelişmiş bölgelerinden olan ve nüfusunun çoğunluğu tarım ve hayvancılık ile ilgilenen Vladiçin Han Belediyesi’ne, var olan ancak yeteri kadar işlevselleştirilemeyen tarımsal üretim potansiyelin kullanılabilmesi için 4.000 adet ayva fidanı, 3.000 adet vişne fidanı ve 14.000 adet erik fidanı desteğinde bulunuldu. Vişne üretimi ile meşhur olan ancak geçen yıl yaşanan dolu felaketi nedeniyle ekim alanları etkilenen Knyazevats Belediyesi’ne ise 20.000 vişne fidanı temin edildi.

Vladiçin Han ve Knyazavats’ta gerçekleştirilen teslim törenlerinde bölge halkı verilen destekten dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini iletirken, açıklamalarda bulunan belediye yetkilileri ise verilen desteğin doğrudan ailelerin ekonomisine katkı sağlayacağını ve ayrıca bölgenin üretim kapasitesini arttıracağını belirterek, gerçekleştirilen işbirliğinden duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Düzenlenen fidan dağıtım törenlerinde konuşan TİKA yetkilileri, bölgenin meyve üretim kapasitesinin geliştirilmesi ve tarım sektöründe çalışan işgücüne yönelik yeni istihdam alanları oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen bu projenin bir parçası olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade ettiler. TİKA yetkilileri, TİKA tarafından ailelerin gelir seviyesinin iyileştirilmesine katkı sağlayan tarım projelerinin uygulamasına devam edileceğini söylediler.

Sürdürülebilir tarım projeleri desteği kapsamında üretim faaliyetlerinin geliştirilmesi çerçevesinde başlatılan fidan temini bu yıl içerisinde devam edecek olup, önümüzdeki dönemde benzer şekilde Lebane ve Novi Pazar belediyelerinde de TİKA tarafından fidan teslimi gerçekleştirilecek.

Sonraki Haber

TİKA’dan Namibya’da Şiddet Mağduru Kadınlara ve Kimsesiz Çocuklara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Namibya’da şiddet mağduru kadınların ve kimsesiz çocukların kaldığı sığınma evlerine donanım desteğinde bulunuldu. TİKA, kadınların üçte birinin fiziksel şiddete maruz kaldığı ve şiddet nedeniyle yıkılan yuvaların kimsesiz...