Haberler

17 Kasım 2015

TİKA’dan Namibya’da Şiddet Mağduru Kadınlara ve Kimsesiz Çocuklara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Namibya’da şiddet mağduru kadınların ve kimsesiz çocukların kaldığı sığınma evlerine donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA, kadınların üçte birinin fiziksel şiddete maruz kaldığı ve şiddet nedeniyle yıkılan yuvaların kimsesiz kalan çocukların sayısının hızla arttığı Namibya’da mağdur kadınların ve çocukların kalacağı sığınma evlerine donanım desteğinde bulunarak yaraları sarmaya çalışıyor.  Namibya’da şiddete maruz kalan kadın sayısı yüksek olmasına rağmen kadın sığınma evlerinin yeterli sayıda olmaması sorunun daha da büyümesine neden oluyor. TİKA bir yandan Namibya da bulunan kadın ve çocuk sığınma evlerinin donanım desteğiyle fiziksel kapasitesini artırmaya çalışırken diğer yandan da gelir getirici ekipman desteğiyle sığınma evlerinin ayakta kalmasını sağlıyor.

Namibya Cinsiyet Eşitliği ve Çocuk Esirgeme Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren biri kadın diğeri çocuk sığınma evinin ihtiyacı olan tüm yatak, dolap ve beyaz eşya malzemeleri TİKA tarafından sağlanarak yetkililere teslim edildi.  Yine TİKA tarafından Namibya’ da şiddet mağduru ve kimsesiz kadınların kaldığı en önemli kadın merkezi PENDUKA’ya yaz ayında nehir turizmden daha fazla gelir elde edebilmesi için 3 adet bot desteğinde bulunuldu.

Teslim törenine Namibya Cinsiyet Eşitliği ve Çocuk Esirgeme Bakanı Doreen Sioka, PENDUKA Başkanı Elisabeth Kauna Simon, Türkiye Windhoek Büyükelçisi Deniz Çakar, TİKA Orta doğu ve Afrika Daire Başkanı Keman Özdemir ve beraberindeki TİKA yetkilileri katıldı.

Törende konuşan Namibya Cinsiyet Eşitliği ve Çocuk Esirgeme Bakanı Doreen Sioka, Namibya’da kadına ve çocuğa yönelik şiddet kronik bir sorun haline dönüştüğünü belirterek, “TİKA’nın böyle bir zamanda buraya yapmış olduğu yardımların bizler için çok büyük bir anlamı var. TİKA’nın Kadın Sığınma Evi’ne yapmış olduğu donanım desteğiyle mağdur kadınlarımız daha güvenli ve rahat bir ortamda yaşayacaklar. TİKA’nın Çocuk Evi’ne sağladığı donanım desteğiyle çocuklarımız sokaklarda kötü yollara düşmeyecek daha iyi bir ortamda evde oyuncaklarıyla oynayarak büyüyecekler” dedi.

Türkiye Windhoek Büyükelçisi Deniz Çakar ise Namibya’nın en önemli sorununun “Fakirlikle Mücadele” olduğunu ve böyle bir süreçte TİKA’nın burada olmasının sorunun çözümünü kolaylaştıracağını vurgulayarak, TİKA’nın proje yaparken diğer kalkınma ajanslarından farklı olarak o ülkenin kurumlarıyla işbirliği halinde çalıştığını kaydetti.  Konuşmasının devamında Türkiye’nin kalkınma yardımlarına değinen Türkiye Namibya Büyükelçisi Çakar, 2014 yılında 3,5 milyar doların üzerinde resmi kalkınma yardımında bulunan Türkiye’nin dünyada önemli aktörlerden biri haline geldiğini vurguladı.

TİKA Orta Doğu ve Afrika Daire Başkanı Keman Özdemir de yaptığı açıklamada TİKA’nın 50 ülkede ofisinin bulunduğunu bunun 15’inin Afrika’da olduğunu Namibya ofisinin ise 2014 yılında faaliyete başladığını söyledi. Konuşmasının devamında TİKA’nın hayatın her alanında eğitimden sağlığa, su sanitasyondan tarıma birçok proje gerçekleştirdiğini ifade eden TİKA Orta Doğu ve Afrika Daire Başkanı Özdemir, Namibya’da ofisin yeni kurulmasına rağmen bir yılda 20 projeye imza attıklarını ilerleyen dönemde bu sayının daha da üzerine çıkacaklarını belirtti. Faaliyet gösterdikleri her ülkede kadınlara sahip çıkmaya çalıştıklarını belirten, TİKA Orta Doğu ve Afrika Daire Başkanı Özdemir,  çünkü çocuğu büyüten yetiştiren kadın gelişmeden toplumun gelişemeyeceğine inandıklarını Namibya’da şiddete maruz kalmış ve kimsesiz kadınlara yönelik desteklerinin artarak devam edeceğini ifade etti.        

Sonraki Haber

Arnavutluk’ta Lezha Merkez Cami TİKA’nın Desteğiyle Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arnavutluk’un kuzeyinde yer alan Lezha şehrinde bulunan Lezha Merkez Cami’nin tadilatına destek verildi. Arnavutluk’ta birçok alanda önemli projeye imza atan TİKA, projelerine yenilerini ekleyerek faaliyetlerine devam ediyor....