Haberler

31 Mayıs 2018

Sırbistan’da İhtiyaç Sahipleriyle Ramazan Ayının Bereketini Paylaşıyoruz

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ramazan ayı vesilesiyle Sırbistan’ın kuzeyinden güneyine 5 ayrı bölgede mültecilere ve ihtiyaç sahibi ailelere toplamda 1200 adet gıda paketi dağıtımı gerçekleştiriliyor. 

Batı Balkanlar ve Avrupa ülkelerinin tersine mülteciler tarafından ‘güvenli ülke olarak’ kabul edilen Sırbistan, Suriye iç savaşı ve yakın doğudaki meselelerden dolayı çoğu Afganistan’dan kaçanlar olmak üzere, mülteciler için transit noktası olup, onların en zor zamanlarında ülkeye girmesine imkan sağlayıp geçici merkezler açtı. Sayıları 3.000’in üzerinde olan mülteciler Sırbistan’da mevcut 19 merkezde, güven içinde ancak zor şartlarda ve her türlü yardıma muhtaç yaşıyorlar.

TİKA tarafından Sırbistan’ın en büyük mülteci merkezi olan Belgrad’daki Krnjaca ve Subotitca Belediyesinde yer alan merkezlerinde, diğer yandan Smederevo, Subotitca, Mali Zvornik, Türklerin yaşadığı Bilaç Köyü de dahil Preşova Vadisi gibi ülkenin çeşitli bölgelerinde, ağırlıklı olarak Romanlar olmak üzere, ihtiyaç sahipleriyle Ramazan ayınının bereketi paylaşılıyor.

Bugüne kadar Smederevo şehrinde yaşayan Romanlar, Macaristan sınırındaki Subotitca’da yaşayan Romanlar ve Subutitca’daki mülteci merkezinde dağıtımlar gerçekleştirildi.  Krnjaca Mülteci Merkezinde kalan 350 mülteciye gıda paketi dağıtımına Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajić, Sırbistan Çalışma İstihdam ve Gaziler Bakanı Müsteşarı Milenko Nikic, Belgrad Belediye Başkanı Vekili Goran Vesic, Sırbistan Mülteciler ve Yerinden Edilmiş Halklar Komiseri Vladimir Cucic ve T.C. Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç katıldı.

Önümüzdeki günlerde Bosna Hersek sınırındaki Mali Zvornik şehrinde ve Türk köyü Bilaç da dahil olmak üzere Arnavut nüfusun yoğun yaşadığı Preşova Vadisi gibi ülkenin çeşitli bölgelerinde TİKA tarafından gıda dağıtımları devam edecek.

Sonraki Haber

TİKA'dan Venezuela’daki Filistinlilerle Dayanışma İftarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Venezuela’da Filistinlilerle dayanışma için iftar programı düzenledi. TİKA, yaklaşık 500 bin Filistin kökenli insanın yaşadığı Venezuela’nın başkenti Caracas’ta yoğunluğu Filistinlilerden oluşan Müslüman cemaate yönelik iftar program düzenledi ve...