Haberler

22 Nisan 2015

Senegal Jandarma Personeline Olay Yeri İnceleme Teknikleri Eğitimi Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Dairesi'ne bağlı 4 kişilik olay yeri inceleme ekibi, Senegal Jandarma personeline Olay Yeri İnceleme Teknikleri eğitimi verildi.

TİKA, Senegal’de gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Senegal’de önemli projelere imza atan TİKA’nın katkılarıyla Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Dairesi'ne bağlı 4 kişilik olay yeri inceleme ekibi, Senegal Jandarma personeline Olay Yeri İnceleme Teknikleri eğitimi verdi.

TİKA girişimiyle düzenlenen ve 5 gün süren eğitimin ardından Başkent Dakar'daki Jandarma okulunda düzenlenen sertifika törenine Senegal Milli Jandarma Yüksek Komutanı Tümgeneral Gueye Faye, Türkiye'nin Dakar Büyükelçisi Nilgün Erdem Arı, TİKA Dakar Koordinatörü Anıl Ertekin ve üst düzey askeri yetkililer katıldı.

Törende konuşan Tümgeneral Faye, Türkiye'nin eğitim desteğinden övgüyle söz ederek, kursun son derece yararlı olduğunu ifade etti. Tümgeneral Faye, kursiyerlerin aldıkları eğitimi, ekip arkadaşlarıyla paylaşacağını ve suçla mücadele konusunda daha tecrübeli olacaklarını söyledi.

Türkiye'nin Dakar Büyükelçi Arı ise Türkiye'nin dost ve kardeş ülke Senegal'e yardımlarının süreceğini, maddi desteğin yanı sıra eğitim ve kültür alanlarında da işbirliğinin artacağına dikkat çekti.

Konuşmaların ardından kursa katılan 3'ü subay toplam 26 jandarma personeline sertifikaları Tümgeneral Faye ve Türkiye'nin Dakar Büyükelçi Arı tarafından takdim edildi.

Sonraki Haber

TİKA Türkiye Tecrübelerini Kazakistan’a Aktarmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde 2012 yılından bu yana Kazakistan'a yönelik olarak düzenlenen Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi başlıklı eğitim programı devam ediyor.  TİKA, Kazakistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine...