Haberler

24 Nisan 2015

TİKA Türkiye Tecrübelerini Kazakistan’a Aktarmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde 2012 yılından bu yana Kazakistan'a yönelik olarak düzenlenen Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi başlıklı eğitim programı devam ediyor. 

TİKA, Kazakistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde 2012 yılından bu yana Kazakistan'a yönelik olarak Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi başlıklı düzenlenen eğitim programı devam ediyor.

Geçtiğimiz üç yıl boyunca toplam 242 Kazak öğretmen ve yöneticinin katıldığı çalışma Kazakistan tarafında da büyük memnuniyet uyandırmış ve devamı konusunda isteklerini dile getirmişlerdi. Bu çerçevede 2015 yılında da uygulanan programa Kazakistan'dan altı ayrı branştan (motorlu araçlar, tarım, gıda, tekstil teknolojileri ile büro yönetimi ve ilkokul öğretmenliği) 66 öğretmen 2 yönetici olmak üzere toplam 68 kişinin katıldı. İstanbul'da Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı 5 ayrı meslek lisesinde uygulanan program 6-17 Nisan 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmişti.

Bu kapsamda üç yıldır gerçekleştirilen programdan kazanılan tecrübelerin Kazakistan’daki nasıl uygulandığını incelemek amacıyla 2014 Eylül ayında Milli Eğitim Bakanlığımızdan 10 kişilik öğretmen ve idareci heyeti Astana ve Almatı’ya çalışma ziyaretlerinde bulunmuşlardı. Türkiye’deki programlara katılan okulların incelendiği ziyaret neticesinde; üç yıldır ülkemizde verilen eğitimde gösterilen uygulamaların çok büyük oranda hayata geçirildiği gözlemlenmişti. İnceleme gezisine katılan idareci ve öğretmenler Kazakistan tarafının söz konusu programa gösterdiği ilgiden ve kararlı bir biçimde bağlı kalınmasından duydukları memnuniyeti ziyaret sonrasında TİKA’ya iletmişlerdi.

Bu kapsamda "Kazakistan’da Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi Programı’nın TİKA’nın özellikle Orta Asya ülkelerine yönelik sürdürdüğü ve teknik kapasiteyi geliştirmeyi amaçlayan çalışmalar arasında en başarılıları arasında yer alıyor. Bu çerçevede bu yıl düzenlenen program Zeytinburnu Polis Kongre ve Eğitim Merkezi’ndeki açılış töreniyle başlamıştı.

İstanbul’da Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Üsküdar-Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fatih-Selçuk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 50. Yıl Ahmet Merter İlkokulu ile Zeytinburnu Şehit Büyükelçi Galip Balkan Teknik Lisesi’nde gerçekleşen ders programlarından sonra düzenlene bir törenle sertifikalarını aldılar.  Bu kapsamda sertifika törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, TİKA ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde devam eden söz konusu programın dört yıldır başarıyla uygulanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanı Avcı, bu tarz işbirliği programlarının iki ülke arasındaki bağları güçlendirdiğine vurgu yaparak programda emeği geçen herkese teşekkür etti. Kazak heyetin Başkanı ve Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığı Temsilcisi Bekzade Mukhanavo ise törende yaptığı konuşmasında “Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi Programı’nın önümüzdeki yıllarda da devam etmesi temennisinde bulundu. Tören Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’nın katılımcılara sertifikalarını vermesiyle sona erdi.

 

Sonraki Haber

TİKA Heyetinden Cape Town’a İnceleme Ziyareti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) heyeti, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ikinci büyük kenti olan Cape Town’a bir ziyaret düzenleyerek muhtemel proje tekliflerini yerinde inceledi. Heyet Osmanlı Kriket Klübü ve Hamidiye Camii projelerine ilişkin gözlemlerde...