Haberler

21 Kasım 2018

Şehit Edilişinin 500. Yılında Cezayir’de Oruç Reis Anıtı Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türk ve Cezayir dostluk ilişkilerinin temelini atan Oruç Reis'in Cezayir'de şehit edilişinin 500. yılında adına yaptırılan anıt açıldı.

Büyük Türk denizcisi Oruç Reis’in şehadetinin beş yüzüncü yıl dönümü anısına şehit düştüğü Ain Temouchent vilayetinin Chabat El Laham ilçesinde yaptırılan anıtın açılış törenine, Cezayir Kültür Bakanı Azzedine Mihoubi, Türkiye'nin Cezayir Büyükelçisi Mehmet Poroy, Askeri Ataşe Deniz Albay Murat Horay, TİKA Koordinatörü Can Özdemir, Ain Temouchent Valisi Labiba Ouinez, General Chellal Aziz ve bölgeye liman ziyaretinde bulunan Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı “TCG Oruçreis” fırkateyni personeli katıldı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın takibinde yürütülen proje, TİKA ile Ain Temouchent Valiliği tarafından hayata geçirildi. 2 metrelik kaide, 3 metrelik heykel boyuyla 5 metre yüksekliğinde olan anıt, Cezayirli sanatçılar Ali ve Sami Mebbani tarafından yapıldı.

Oruç Reis, Türk ve Cezayir halkları arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin temelini atmıştı. Ölümünün 500. yılında iki ülkenin ortak gerçekleştirdiği anıt projesinin, bu dostluk ilişkilerinin pekiştirilmesine katkıda bulunması bekleniyor. Anıt projesi, Oruç Reis’in adını, şehit edildiği yerde ölümsüzleştirmeyi hedefliyor.

Oruç Reis (1474-1518)

Kahraman denizci Oruç Reis, binlerce Endülüs Müslümanının Kuzey Afrika’ya geçirilmesini ve Mağrip’teki Müslüman varlığının İspanyollara karşı korunmasını sağlamıştı. Kardeşleri Hızır (Barbaros Hayreddin), İshak ve İlyas’la Akdeniz’de kazandıkları başarılarla ünü yayıldı. Yerel halkın daveti üzerine Cezayir topraklarına İspanyol işgaline son vermek için gelen Oruç Reis, Türk-Cezayir dostluğunun da temelini de atmıştı. 1514’te Becaya’daki İspanyol kalesine gerçekleştirdiği kuşatmada ağır yaralanarak bir kolunu kaybeden denizci,  1516'da başkent Cezayir’i İspanyol hâkimiyetinden kurtarmış, 1518 yılında Cezayir’in batısındaki Tlemsen’de savaşırken Chabat el Laham’da şehit olmuştu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Sırbistan’da Zvezdara Sağlık Merkezi'ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki Zvezdara Sağlık Merkezi'nin cerrahi birimine tıbbi donanım desteğinde bulundu. Başkent Belgrad’da faaliyet gösteren Zvezdara Sağlık Merkezi'nin çalışmalarını daha etkin ve verimli yürütebilmesi için TİKA, cerrahi klinik...