Haberler

21 Kasım 2018

TİKA’dan Sırbistan’da Zvezdara Sağlık Merkezi'ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki Zvezdara Sağlık Merkezi'nin cerrahi birimine tıbbi donanım desteğinde bulundu.

Başkent Belgrad’da faaliyet gösteren Zvezdara Sağlık Merkezi'nin çalışmalarını daha etkin ve verimli yürütebilmesi için TİKA, cerrahi klinik bölümüne bir tanesi eğitim amacıyla kullanılmak üzere kameralı özel lambalar, cerrahi operasyon seti ve aspiratörleri ile yoğun bakım ünitesi için özel yataklar temin etti. 

Tıbbi donanımların teslim törenine katılan T.C. Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç, Sırbistan Sağlık Bakanlığı Devlet Sekreteri Sayın Prof. Dr. Berislav Vekiç ve Hastane Müdürü Prof. Dr. Petar Svorcan yaptıkları konuşmalarda her geçen gün gelişen Türkiye Sırbistan ilişkilerine değinerek, TİKA’nın bir çok alanda olduğu gibi Sırbistan sağlık sektöründe de katkılarının değerli olduğunu vurguladı. 

Klinikte yılda 8 bin ameliyat gerçekleşiyor

Sırbistan’ın Başkenti Belgrad’da 1935 yılından bu yana hizmet veren Belgrad Zvezdara Klinik ve Eğitim Merkezi’nin “Nikola Spasiç“  Cerrahi Kliniği genel cerrahi, solunum, mide, kalp, damar, acil durumlar, ortopedi ve üroloji dallarında yılda ortalama 8 bin ameliyat gerçekleştiriliyor. Merkez, ameliyat sonrası iyileşme sürecinde yaklaşık 60 bin hastaya hizmet veren bir klinik olmasının yanı sıra Belgrad Üniversitesi Tıp Fakültesinin eğitim hastanesi olarak da hizmet veriyor. TİKA’nın donanım desteği ile Belgrad’ın en köklü ve tercih edilen hastanelerden biri olan Merkez’in cerrahi kliniğinin teknolojik imkanları iyileştirildi.

Sırbistan’da sağlık altyapısının iyileştirilmesi, sağlık hizmetlerinin kalite ve kapasitesinin artırılması amacıyla TİKA tarafından hastanelerin tadilatı, modern tıbbi cihazlarla donanımı, ambulans temini, tıp personelinin eğitimi, uluslararası konferanslara katılımına destek verilmesi gibi alanlarda projeler gerçekleştiriliyor.

Sırbistan’da sağlık sektöründe bugüne kadar gerçekleştirilen 31 projeden yaklaşık 350 bin kişi faydalanıyor. TİKA tüm Sırbistan halkının sağlık hizmetlerinden modern şartlarda faydalanmasına ve bu hizmetlere erişimlerini kolaylaştırmak için çalışmalarına devam ediyor.  

Sonraki Haber

TİKA’dan Meksika’ya Anne Çocuk Sağlığı Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Meksika’nın Baja California Eyaleti Aile Entegre Kalkınma Sistemi’ne (DIF) bağlı olarak faaliyet gösteren Tijuana Devlet Hastanesi’ne yeni doğan yoğun bakım ünitesi kurdu. ABD sınırında yer alan ve bulunduğu...