Haberler

15 Mayıs 2015

Saraybosna'da TİKA'nın Desteğiyle Uluslararası Ruh Sağlığı Paneli Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteği ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nin ev sahipliğinde  Saraybosna’da 1.Uluslararası Ruh Sağlığı Paneli düzenlendi.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Psikoloji Kulübü tarafından Bosna Hersek’te yaygın görülen ruh sağlığı hastalıkları hakkında bir araştırma yapıldı. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulguların tartışılması ve değerlendirilmesi için Türkiye’de bu alanda çalışan uzmanlar panele davet edildi. Panele Marmara Üniversitesi Psikiyatri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Sayar, Hacettepe Üniversitesi psikiyatri bölümünden Prof. Dr. Kazım Yazıcı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ve Psikoloji bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Hakan Türkçapar, Klinik Psikolog Mehmet Dinç, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden Prof. Dr. Serhat Çıtak ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Prof  Dr. Ayhan Attar gibi alanında uzman çok sayıda kişi katıldı.

Panel  İki oturum olarak gerçekleştirildi. Bosna Hersek’te de panele ilgi yoğundu. Ruh Sağlığı çalışanları ve bu alanda uzmanlık yapan, yüksek lisans ve lisans öğrencileri olmak üzere toplamda programa 278 kişi katıldı. Birinci bölüm de; batıda ve doğuda depresyon algısı, çocuklarda ve yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu hastalığı, davranış bilimleri terapisi ve Piaget Teorisi, bağlanma kuramının klinik açısından önemi ve psikoterapi öyküsel terapiye giriş konuları ele alındı. İkinci bölümde ise “empatinin psikolojisi” konu başlığıyla empatinin insanlar ve ruh sağlığı için önemi nedir? Üzerine konuşuldu. Programın soru cevap kısmında katılımcılarda panele dâhil oldu. Uzman seviyesinde katılım çok olduğundan eğitim bir nevi eğitmen eğitimi seviyesinde oldu. Katılım sertifikalarının dağıtılmasıyla program sona erdi. 

Sonraki Haber

Kabil Sufi İslam Kız Okulunun Laboratuvarları TİKA Tarafından Kuruldu

Kabil merkezde faaliyet gösteren 3.000 kız öğrencinin eğitim gördüğü Sufi İslam Kız Lisesi’nin Kimya, Fizik, Biyoloji laboratuvarları ile 30 kişilik bilgisayar laboratuvarı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kurularak hizmete açıldı. Teslim törenine...