Haberler

15 Mayıs 2015

Kabil Sufi İslam Kız Okulunun Laboratuvarları TİKA Tarafından Kuruldu

Kabil merkezde faaliyet gösteren 3.000 kız öğrencinin eğitim gördüğü Sufi İslam Kız Lisesi’nin Kimya, Fizik, Biyoloji laboratuvarları ile 30 kişilik bilgisayar laboratuvarı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kurularak hizmete açıldı.

Teslim törenine okul Müdiresi Mina Durzad, TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin, Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seçilmiş Birinci Yardımcısı Abdurraşid Dostum’un Özel Kalem Müdürü Humayun Hayri, Afganistan Parlamentosu Milletvekili Muhammed Yunus Sabir ve 3. Eğitim Bölge Müdürü Abdürrahim, okul yetkilileri, basın mensupları ve öğrenciler katıldı.

1971 yılında kurulan Okulda konuşma yapan 3. Eğitim Bölge Müdürü Abdurrahim Sangar, TİKA tarafından yapılan yardımlara teşekkür ederek yardımların devamını diledi. Sangar konuşmasının devamında, bu okulun öğrencilerinin TİKA tarafından kurulan laboratuvarla ilk kez çağdaş bilimlerle tanışacağını vurguladı.

TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin yaptığı konuşmada, TİKA’nın Afganistan’a 90 okul inşa ettiğini, bu okullarda yüz bin civarında öğrencinin eğitim gördüğünü, yardımların özellikle eğitime yoğunlaşıldığını belirtti. Öğrencilere Kuran-ı Kerim hediye ederek hem dini değerlerin hem de teknolojik imkânların sahiplenilmesinin önemini vurguladı.

Afganistan milli kıyafetlerini giyen kız öğrenciler, marş ve şiirler okuyarak küçük bir gösteri yaptı. Teslim töreninden sonra hep birlikte kurulan bilgisayar laboratuvarı gezildi ve öğrenciler ile sohbet edildi.

 

Sonraki Haber

TİKA'nın Açtığı Sağlık Ocağı 10 Bin Senegalliye Şifa Oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Senegal’in Moritanya sınırı yakınlarında başkent Dakar’a 700 kilometre uzaklıkta bulunan Mbolo Birane kasabasında tadilat ve donanımı yapılarak hizmete açılan sağlık ocağı yılda yaklaşık 10 bin Senegalliye sağlık...