Haberler

30 Ekim 2014

Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti'nin Medya Alt Yapısı Güçlendirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti’nin İletişim Alt Yapısına Destek Projesi tamamlandı.

Batı Afrika’da ada devleti olan Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti Makamları, Türkiye Libreville Büyükelçiliği aracılığı ile medya, sağlık alt yapılarının geliştirilmesi amacıyla TİKA’dan çeşitli taleplerde bulunmuştu. Talepleri yerinde incelemek amacıyla TİKA tarafından teknik bir heyet, bölgeyi ziyaret etti. Söz konusu inceleme sonrası Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti’nde Devlet Televizyonunun ve Radyosunun, Haber Ajansının acil teknik ekipman ihtiyaçlarının karşılanması öngörüldü.

Bu kapsamda TİKA tarafından Sao Tome ve Principe Devlet Televizyonuna aktüel kamera, klima, promter cihazı, montaj bilgisayarı, telsiz mikrofon: Devlet radyosuna, ses kayıt cihazları, dijital ses mikseri, stüdyo mikrofonu, kulaklık, iş istasyonu: Haber ajansına, fotoğraf makinası, sistem bilgisayarı, ses kayıt cihazları temin edildi.

Sao Tome ve Prinsipe (STP) Devlet Televizyonu, Radyosu ve Ulusal Haber Ajansı’na TİKA tarafından sağlanan teknik ekipman, STP Devlet Televizyonu binasında Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Gabriel da Costa’nın da katıldığı bir törenle STP’li yetkililere teslim edildi. Ayrıca, söz konusu teknik ekipmanların yanında televizyon, radyo ve haber ajansı çalışanlarınca kullanılmak üzere toplam 6 motosiklet teslim edilerek, devlet televizyonunun uzun süre bakımsız kalan binasının çatısının tamiratı yaptırıldı.

Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti Devletinin harcamalarını karşılayacak yeterli gelirinin bulunmaması nedeniyle bütçesinin önemli bir kısmı Birleşmiş Milletler tarafından karşılanıyor.

Sonraki Haber

Özbekistan Devlet Cihan Dilleri Üniversitesi Türk Dili Merkezi Hizmete Açıldı

Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tadilat, donanım ve ekipman desteğinde bulunulan Özbekistan Devlet Cihan Dilleri Üniversitesi Türk Dili Merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı. TİKA Başkanı Sayın Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, İslam...