Haberler

30 Ekim 2014

TİKA'dan Tunus'a Seramik Atölyesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Tunus’ta sürdürülebilir ekolojik kalkınma alanında faaliyet gösteren GDA Sidi Amor Ekolojik Kalkınma Derneği ile işbirliğinde Tunus’ta Seramik İşleme Atölyesi ve Mesleki Eğitim Merkezi kurdu.

GDA Sidi Amor Ekolojik Kalkınma Derneği, Tunus’ta ekolojik ve kırsal kalkınmayı desteklemeye yönelik projeler uygulayan önemli bir sivil toplum kuruluşu olma özelliği taşıyor. Nitelikli seramik işçiliğini geliştirme, ekolojik kalkınma öncelikli üretim modeli uygulamaları ile meslek edindirme kursları derneğin önemli faaliyetleri arasında yer alıyor.

TİKA, sürdürülebilir ekolojik kalkınma alanında GDA Sidi Amor Derneği ile işbirliği yaparak Tunus’un başkentinde donanımlı bir seramik atölyesi ve mesleki eğitim merkezi kurdu. 70 metrekare alan üzerine tamamen ekolojik yapı malzemeleri kullanılarak inşaa edilen atölyenin teknik ekipmanları da TİKA tarafından temin edildi. TİKA yetkilileri ile GDA Sidi Amor Derneği yetkilileri ve proje kapsamında istihdam edilecek işsiz gençlerin katılımıyla yapılan açılış töreninde konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, Tunus’ta mesleki formasyon merkezlerinin yaygınlaştırılması yoluyla nitelikli istihdamın artırılmasına katkı sağlayacak bir projeyi daha TİKA olarak tamamlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Sidi Amor Ekolojik Kalkınma Derneği Yetkilisi Muhammed Ben Salah Bakkuş ise seramik sanatı ve üretiminin Tunus için önemli olduğunu vurgulayarak TİKA tarafından kurulan Seramik İşleme Atölyesi ve Mesleki Eğitim Merkezi ile 15 kişilik gruplara periyodik mesleki eğitimler vereceğini belirtti.

Tunus’ta 2012 yılında idari ve sivil altyapıların desteklenmesi ile başlayan TİKA projeleri, sosyal, kültürel ve eğitsel altyapıların desteklenmesi, üretim sektörlerini geliştirmeye yönelik teknik donanım desteği ve kapasite artırım projeleri, emniyet, turizm, sağlık ve tarım alanları başta olmak üzere mesleki eğitim ve teknik işbirliği programları ile çeşitlenerek devam ediyor. TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu proje, Tunus’ta nitelikli istihdamın küçük ölçekli üretim atölyeleri kurulması yolu ile desteklenmesini ve mesleki formasyon merkezlerinin yaygınlaştırılmasını hedefliyor.

Sonraki Haber

Özbekistan Devlet Cihan Dilleri Üniversitesi Türk Dili Merkezi Hizmete Açıldı

Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tadilat, donanım ve ekipman desteğinde bulunulan Özbekistan Devlet Cihan Dilleri Üniversitesi Türk Dili Merkezi düzenlenen törenle hizmete açıldı. TİKA Başkanı Sayın Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, İslam...