Haberler

04 Temmuz 2016

Romanya'da TİKA İftarı Din Adamları ve Bürokratları Biraraya Getirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Romanya Müslümanları Müftülüğü işbirliğinde Romanya'nın başkenti Bükreş'te iftar programı düzenlendi. 

TİKA, faaliyet gösterdiği coğprafyalarda gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Romanya genelinde önemli projelere imza atan TİKA tarafından Romanya Müslümanları Müftülüğü işbirliğinde Romanya'nın başkenti Bükreş'te iftar programı düzenlendi.  

İftara başta Romanyanın Türkiye Büyükelçisi O.Koray Ertaş olmak  üzere Amerika Birleşik Devletleri, Malezya, Tunus,İran,Ürdün,Filistin ülkelerinin Romanya nezdindeki Büyükelçileri, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannıs’ın danışmanları Sercu Nistor, Lorata Diana Paun, Romanya Eski Sağlık Bakanı ve İçişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri  Raed Arafat, Romanya Din İşleri Devlet Sekreteri  Victor Opasci diğer kamu kurumları temsilcileri, Yahudi,Hristiyan ve Müslüman cematinin Romanyadaki temsilcileri, Soydaşlar ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, Milletvekilleri ve diğer davetliler katıldı.

İftarda Romanya Müslümanları Müftüsü Murat Yusuf, iftar programından yaptığı açıklamada Türkiye'nin hoşgörü noktasındaki tutum ve projelerinin Tüm İslam alemine ve dünyaya örnek olarak gösterdiğini ifade ederek, Romanya Devletinin diğer dinlere hoşgörüsü noktasında örnek olarak agılanması gerektiğini dile getirdi. İftarda Romanya Müslümanları Müftüsü Yusuf, farklı dinlerden 18 azınlığın yaşadığı ülkede her kesimin  uyum içerisinde olduğunu, bunun en güzel örneğinin bugün Müslümanların Kutsal ayı içerisinde sergilenen iftar örneği olduğunu bildirdi. İftarda Romanya Müslümanları Müftüsü Yusuf, TİKA ya bu höşgörünün örneğinin sergilenmesi noktasında gösterdiği çaba ve ülkede dil,din, ırk ayrımı yapmadan yürüttüğü projeler için teşekkürlerini iletti. 

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannıs Danışmanı Sercu Nistor ise Romanya Cumhurbaşkanının iftar vesilesi ile göndermiş olduğu mesajı okuyarak mesajda özetle “ Romanya’da yaşayan Müslümanların Romanyanın zenginliği olduğu ve Devletin her zaman ülkede yaşayan diğer azınlıklar gibi Müslümanlarada  destek vereceğini” dile getirdi.

Romanya Din İşleri Devlet Sekreteri Victor Opasci de gerek Romanya Müslümanları Müftülüğü ile gerek ise Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçliği ne bügüne kadar işbirliklerinden dolayı teşekkür ederek, bu iftar masasının kurulmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. 

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Afganistan'daki Göçmenlere Gıda Yardımı ve İftar Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan'daki göçmenlere gıda yardımında bulunularak iftar programı düzenlendi.   TİKA, Afganistana yönelik gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Afganistan'da eğitimden sağlığa, idari sivil altyapıların güçlendirilmesinden tarıma kadar birçok...