Haberler

01 Ağustos 2015

Projelerimiz İki Devlet Olan Bir Milletin Hissiyatının Yansımasıdır

Azerbaycan'da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından çeşitli alanlarda düzenlenen kursları tamamlayan 197 kursiyere sertifikaları verildi.

TİKA, Azerbaycan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor.  Bu kapsamda Azerbaycan’da birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA tarafından çeşitli alanlarda düzenlenen kursları tamamlayan 197 kursiyere sertifikaları gerçekleştirilen törenle verildi.

TİKA Bakü Program Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen sertifika törenine çeşitli temaslarda ve açılışlarda bulunmak üzere Azerbaycan’da bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın yanı sıra, AK Parti Ankara Milletvekili Selva Çam, TİKA Bakü Koordinatörü Mustafa Haşim Polat, Azerbaycan milletvekilleri, akademisyenler, eğitimciler ve çok sayıda kursiyer katıldı.

Tören, TİKA’nın faaliyetleri hakkında bilgi veren bir kısa film gösterimi ile başladı. Filmin ardından TİKA’nın faaliyetleri ve eğitim programlarına ilişkin açıklamalarda bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, birçok nitelikli ve gelişmiş projeyi Azerbaycan ile yürüttüklerini söyledi. "Bu, aynı zamanda iki güçlü devletin dünyaya verdiği güzel bir mesaj.” ifadelerinde bulunarak açıklamasına devam eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Bu, iki devlet olan bir milletin hissiyatının projelere yansımasıdır” dedi.

TİKA'nın 1992'de kurulması ve Türk Cumhuriyetleri'nin bağımsızlığa kavuşmalarıyla kardeşliğin gereği olarak bu ülkelerde faaliyete başlandığını anımsatan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, sadece Azerbaycan'a değil, diğer ülkelerle ortaklaşa Türk Dünyası'nın projelerini sunmaya çalıştıklarını anlattı.

Bu yıl itibarıyla yaklaşık bin kursiyere sertifika verdiklerini vurgulayan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, “Bu çerçevede bugün çeşitli alanlarda sertifikalar dağıtıldı. Bugün burada bilişim güvenliği, kültür-sanat, finans, işletmecilik gibi pek çok alanda gençlerin daha nitelikli işlerde istihdam edilmesine dönük eğitim çalışmalarının mutlu sonunu icra ediyoruz      ‘’ diye konuştu.  

TİKA Bakü Koordinatörü Mustafa Haşim Polat ise, törende yaptığı açıklamada farklı alanlarda gerçekleştirdikleri kurslarda eğitim sürecini tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını vermenin mutluluğu içerisinde olduklarını belirtti. Yine farklı alanlarda TİKA tarafından düzenlenen kursların devam ettiğine değinen TİKA Bakü Koordinatörü Polat, TİKA’nın Azerbaycan’a yönelik farklı alanlarda projelerinin devam edeceğini ifade etti.

Konuşmaların ardından gerçekleştirilen ebru sanatçısı Ahmet Hikmet Barutçugil'in performansı ilgiyle izlendi. TİKA Başkanı Çam'a, Azerbaycanlı ebru sanatçısı ve hattat Zaur Orucov'un Azerbaycan ve Türk bayraklarını resmettiği ebru tablosu hediye edildi.

Sonraki Haber

Türk Kültürünün En Büyük Birikimlerinden Biri Olan Halı Sanatı TİKA Desteğiyle Afganistan'da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Herat Halıcılık Projesi kapsamında Herat ilindeki 140 aileye ekipman desteğinde bulunuldu. Türk tarihinin en büyük birikimlerinden olan “halı” Afganistan’da Herat ilinde de Türkmen kadınlarınca yaşatılıyor. Bu kapsamda yerinde...