Haberler

19 Ağustos 2013

Pigmelere Eğitim ve Üretim Desteği

Orta Afrika yağmur ormanlarının çağdaş dünyadan uzakta zor şartlarda yaşayan Pigme halkıyla Türkiye’nin ilk teması Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından sağlandı.

TİKA, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki projesi kapsamında Pigmelere eğitim ve üretim desteği sağlayan FEMODER adlı sivil toplum kuruluşuna malzeme desteğinde bulundu. Kadınlara okuma yazma, erkeklere tuğlacılığın da öğretileceği projeden 3 bin Pigme yararlanacak. Orta Afrika’nın balta girmemiş ormanlarında modern dünyadan uzak ve zor bir yaşam süren Pigmeler’le Türkiye arasında ilk temas TİKA’nın katkılarıyla sağlandı.

Afrika kıtası yağmur ormanlarında, ilkel şartlar altında yaşayan ve boyları genel olarak 1,50 metreyi geçmeyen Pigmelerle Türkiye arasında ilk irtibat kuruldu. Afrika’da Kongo, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Orta Afrika Cumhuriyeti sınırları içinde ve diğer topluluklardan uzak bir şekilde yaşayan Pigmeler, AİDS ve Ebola gibi ölümcül hastalıklarla mücadelenin yanı sıra yetersiz beslenmeyle de karşı karşıya kalıyor.

Yaşadıkları ülkelerin sosyo-ekonomik açıdan da en zor durumdaki halkı olan Pigmeler, aynı zamanda örgün eğitim de dahil olmak üzere hiçbir devlet hizmetinden yararlanmıyorlar. TİKA, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Doğu Kasai bölgesi kırsalında yaşamını sürdüren Pigmelere tarım yapmayı, meslek kazandırmayı ve Pigme kadınlarına okuma yazma öğretmeyi hedefleyen FEMODER adlı sivil toplum kuruluşuyla işbirliği gerçekleştirdi.

İşbirliği çerçevesinde kırtasiye malzemesi, bilgisayar, bilgisayar malzemesi, çeşitli zirai makine, meslek eğitimi için dikiş makineleri ile tuğla yapımında kullanılan makine ve ekipman, Türkiye Cumhuriyeti Kinşasa Büyükelçisi Bekir Uysal ve TİKA yetkilileri tarafından, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Modeste Bahati Lukwebo’ya teslim edildi.

Zor şartlar altında yaşayan Pigme topluluklarının, iç savaş nedeniyle de uygarlığa entegrasyonunun kesintiye uğradığını belirten Kongo Demokratik Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Lukwebo, Pigmelerin ülkenin geri kalanıyla kaynaşmasını hızlandıracağını ifade ederek desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkür etti.

Kadınlara okuma yazma, erkeklere tuğlacılık öğretilecek
Ülkenin yaşam şartları bakımından en zor durumda topluluğu olan Pigmeler’e yönelik çalışmalar yapan FEMODER’in TİKA destekli projesinden 3 bin Pigme yararlanacak. Pigme halkına gelir sağlamayı da amaçlayan proje kapsamında, kadınlar hem okuma yazma öğrenerek eğitim seviyelerini yükseltecek hem de hem de dikiş yaparak meslek sahibi olacaklar.

Erkekler için verilecek tuğlacılık eğitimiyle de hem kendileri için modern ve güvenlik mekanlar inşa etmeleri, hem de tuğla yapımını meslek haline getirerek iş sahibi olmaları amaçlanıyor. Pigmelere verilecek zirai ekipman ve makinelerin de ormanda avcılık ve toplayıcılıkla geçinen halkın tarım yapmayı öğrenerek, düzenli besin kaynağına kavuşmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Sonraki Haber

Kazakistan'da Tarihi Eserler Koruma Altına Alındı

Kazakistan’daki arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan Tunç, Hun ve Göktürk devirlerine ait tapınak, mezar ve yerleşim merkezi kalıntıları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından koruma altına alındı. TİKA, kazı çalışmalarında ulaşılan kalıntılarla ilgili olarak Kazakça,...