Haberler

20 Ağustos 2013

Kazakistan'da Tarihi Eserler Koruma Altına Alındı

Kazakistan’daki arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan Tunç, Hun ve Göktürk devirlerine ait tapınak, mezar ve yerleşim merkezi kalıntıları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından koruma altına alındı.

TİKA, kazı çalışmalarında ulaşılan kalıntılarla ilgili olarak Kazakça, Türkçe ve Rusça kitap yayımladı. Türk-İslam aleminin manevi önderlerinden Hoca Ahmet Yesevi’nin türbesine bugüne kadar ki en kapsamlı restorasyonu yapan TİKA, şimdi de türbe için çevre düzenlemesi çalışması başlatıyor. Türkiye’nin TİKA eliyle Balkanlardan Afrika’ya ve Orta Asya’ya kadar hemen tüm coğrafyalardaki Türk eserlerinin ayağa kaldırılmasına yönelik restorasyon ve tadilat çalışmaları devam ediyor.

Kazakistan’ın Akmola vilayeti Ereymentau ilçesi yakınlarında bulunan Kumay Arkeoloji Kompleksi’nde 2009 yılından bu yana Kazak arkeologlar tarafından yapılan kazılarda bulunan Tunç, Hun ve Göktürk devirlerine ait tapınak, mezar ve yerleşim merkezleriyle ilgili TİKA tarafından proje başlatıldı. Kazı alanında ortaya çıkarılan kalıntılar ve yapılan çalışmalarla ilgili Kazakça, Türkçe ve Rusça dillerinde kitap yayımlayan TİKA, proje çerçevesinde çalışmaların sürdüğü bölgede dağınık halde bulunan kalıntıların korunması için çevreleme çalışmalarını tamamladı.

Anıtların etrafı çitle çevrilerek tanıtıcı tabelalar yerleştirilirken, ortak çalışmalarda bulunmak üzere 4 Türk bilim adamı da Kazakistan’a davet edildi. Arkeologlar için laboratuvar ekipmanı sağlanmasının da öngörüldüğü proje çerçevesinde, önümüzdeki yıllarda bölgede bulunan yapıların rekonstrüksiyonunun yapılması, bulunan eşyaların sergileneceği açık hava müzesi inşa edilmesi ve bölgenin bir turizm alanı haline getirilmesi planlanıyor. Kazakistan’da Batı Göktürk Kağanlığı’na ait kalıntılara dair yapılacak belgeselin çekimleri ise devam ediyor.

Ahmet Yesevi Türbesine çevre düzenlemesi
Türk-İslam aleminin manevi önderlerinden Hoca Ahmet Yesevi’nin, 15. yüzyılda yaptırılan ve Kazakistan’ın Türkistan (Yesi) şehrinde bulunan türbesinde de kapsamlı bir restorasyon yapan TİKA, bu yıl Güney Kazakistan Valiliği işbirliğiyle türbenin çevre düzenlemesini yapmayı planlıyor.

Sonraki Haber

Afganistan'da Eğitim ve Sağlık Alanındaki Faaliyetler Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı 2005 yılından bugüne kadar, Afganistan’da farklı sektörlerde gerçekleştirdiği 700’ün üzerinde projeyle, Afganistan’ın yeniden imarına büyük katkı sağlıyor. Türkiye, Afganistan’ın yeniden imarı için donör ülke olarak sosyal altyapılar ve hizmetler,...