Haberler

20 Aralık 2013

Pakistan'da Mesleki ve Teknik Eğitim Alanında İşbirliği Projesi Çalışmaları Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Pakistan Eyaletlerarası Koordinasyon Bakanlığı arasında imzalanan Mesleki ve Teknik Eğitim Alanında İşbirliği Projesi Protokolü kapsamında çalışmalar devam ediyor.

Eylül ayı içerisinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Pakistan Başbakanı Nawaz Sharif, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmişti. Görüşme neticesinde iki ülke arasında hali hazırda devam eden mesleki ve teknik eğitim alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi hususunda mutabık kalmışlardı.

Bu çerçevede, TİKA ve Pakistan Eyaletlerarası Koordinasyon Bakanlığı arasında Mesleki ve Teknik Eğitim Alanında İşbirliği Proje Protokolü imzalanmıştı. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın Ekim ayı içerişinde Pakistan’a gerçekleştirdikleri ziyaret ve görüşmeleri neticesinde Pencap Yetenek Geliştirme Fonu İştiraki ile TİKA arasında 19 Ekim 2013 tarihinde, Mesleki Eğitim Alanında İşbirliği konusunda bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştı.

Bu protokoller çerçevesinde ilgili kurum ve kuruluşlarla temasa geçilerek işbirliği alanları tespit edildi. Sözkonusu kurum ve kuruluşlarla birebir görüşmeler gerçekleştirmek üzere geçtiğimiz hafta içerisinde TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı İbrahim Barbaros Akçakaya ve beraberindeki teknik heyetle Pencap Eyaleti Lahor şehrine bir inceleme ziyaretinde bulunuldu. Pencap Eyaleti Başbakanı Muhammmad Shahbaz Sharif heyeti konutunda kabul etmiş atılan bu adımların Pakistan ve Türkiye arasındaki işbirliği için çok önemli olduğunu vurgulayarak, projeye ilk elden kendisinin sahip çıkacağını belirtti.

Endüstri Bakanlığı, Pencap Beceri Geliştirme Fonu ziyaret edilmiş olup proje detayları üzerinde istişarede bulunuldu. Akabinde, halihazırda mesleki ve teknik eğitim verilen bir bina ziyaret edildi. Görüşmeler neticesinde pilot proje olarak tekstil alanında eğitim verecek bir merkeze dönüştürülmesi kararlaştırıldı. Pakistan Mesleki ve Teknik Eğitimi Güçlendirme Projesi’nin çalışmalarına TİKA tarafından devam ediliyor.

Sonraki Haber

Benin'e Traktör ve Tarım Aletleri Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Benin Cumhuriyeti Tarım Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanlığı’na pamuk üretiminde kullanılmak üzere, 4 adet traktör ve tarım ekipmanı temin edildi. Benin Cumhurbaşkanı Dr. Thomas BoniYayi’nin2012 yılında Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi...