Haberler

21 Aralık 2013

Benin'e Traktör ve Tarım Aletleri Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Benin Cumhuriyeti Tarım Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanlığı’na pamuk üretiminde kullanılmak üzere, 4 adet traktör ve tarım ekipmanı temin edildi.

Benin Cumhurbaşkanı Dr. Thomas BoniYayi’nin2012 yılında Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmeleri sırasında pamuk yetiştiriciliği konusunda teknik işbirliği talepleri değerlendirilmiş ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatı doğrultusunda Benin pamuk yetiştiriciliği projesi başlatılmıştı. Benin Cumhuriyeti’nde tarımsal üretim faaliyetleri içinde pamuk üretimi ilk sırada yer almakta olup ülke ekonomisinde önemli bir paya sahip olduğu biliniyor.

Benin’de 2012-2013 pamuk üretim sezonunda yaklaşık 300.000 hektar alanda 250.000 ton pamuk hasadı yapılmış, 2013-2014 pamuk üretim sezonunda ise yaklaşık 450.000 hektar alanda pamuk ekimi gerçekleştirildi. Ülke genelinde, pamuk üretimi yapılan alanlarda toprak işlemenin hayvan-insan gücüyle yapıldığı, pamuk üreticilerinin tarım alet ve makinelerinin yeterli olmadığı gözlenmişti. Ayrıca ülkede yer alan Bohicon ve Parakou Araştırma Enstitülerinin teknolojik seviyelerinin pamuk üretimi ve araştırmalarını gerçekleştirmek için gerekli tarım alet ve makinaları parklarının ve laboratuvarlarının son derece yetersiz, mevcutların ise çok eski teknoloji ye sahip oldukları için kullanılamaz durumda oldukları tespit edilmişti.

Benin Tarım Bakanlığı Pamuk Araştırma Enstitüsüne yapılan inceleme ziyareti kapsamında bazı eksiklikler tespit edildi. TİKA tarafından bu eksikliklerin giderilmesi yönünde Tarım Bakanlığının talepleri oldu. Bu doğrultuda, 4 adet traktör ve tarım ekipmanı TİKA tarafından temin edilerek Benin Cumhuriyeti Tarım Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanlığı yetkililerine düzenlenen törenle teslim edildi. Törene TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat ve TİKA Orta Doğu ve Afrika Daire Başkanı Dr. Enver Arpa, TİKA yetkilileri veBenin Cumhuriyeti Tarım Hayvancılık ve Balıkçılık Bakanlığı yetkilileri katıldı.

Törenin ardından TİKA heyeti, Benin Cumhurbaşkanı Dr. Thomas Boni Yayi tarafından kabul edildi. Görüşmede Benin Cumhurbaşkanı Dr. Thomas Boni Yayi, TİKA’nın yapmış olduğu ekipman desteğinden duyulan memnuniyeti dile getirerek iki ülke arasında söz konusu işbirliklerinin devam etmesi temennisinde bulundu.

Benin Cumhurbaşkanı Dr. Thomas Boni Yayi’nin talimatı ile Benin Dışişleri Bakanlığı protokol salonunda yapılan ve Tarım ve Dışişleri Bakanlarının yanı sıra çok sayıda büyükelçinin katıldığı törenle, TİKA’nın Benin’in kalkınmasına yönelik katkılarından dolayı TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat’a Benin Devlet Nişanı Madalyası verildi.
 

Sonraki Haber

Afganistan’Da Eğitime Destek Devam Ediyor

Afganistan’ın Kabil Vilayeti Bagrami İlçesi Jerneyl Seyfettin Han Köyü Şehit Malik Gulrahman Okulu’nun tadilatı ve malzeme temini Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirildi. TİKA tarafından Afganistan’da eğitim sektörünün geliştirilmesi ve desteklenmesi amacına yönelik...