Haberler

22 Şubat 2015

Pakistan’ın Pencap Eyaleti Barosu’ndan Türkiye’ye Çalışma Ziyareti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla, Pakistan’ın en büyük eyaleti olan Pencap Eyaleti’nin yargı mensupları Türkiye’yi ziyareti etti.

Pakistan Pencap Eyaleti Barosu, Baro Başkan Yardımcısı eşliğinde 5 kişilik kıdemli avukatlardan oluşan üyelerinin Türk meslektaşlarıyla tanışma programı TİKA işbirliğinde gerçekleştirildi.

Ziyarette Türkiye Barolar Birliği, Ankara ve İstanbul Baroları ile görüşmeler yapıldı. Heyet, ayrıca Türk Yargı Sistemi ile tanışmak için Adalet Bakanı Müsteşar Yardımcısı Yüksel Kocaman rehberliğinde Adalet Bakanlığı binasında ağırlandı. Yapılan görüşmede Pakistan’ın yargı sisteminden de bahsedilerek, avukatlık ve hâkimlik süreci anlatıldı. Buna göre Pakistan’da hâkimlerin genel olarak belli stajı olan avukatlardan seçilmesi gerektiği, istisnai olarak da dışarıdan atama ile atandığı bilgisi paylaşıldı.

Toplantıda ayrıca, Pakistanlı avukatların alt derece, orta derece ve üst derece mahkeme avukatları olmak üzere üçe ayrıldığı da edinilen bilgiler arasındaydı. Toplantıda her iki ülke avukatlarının muhtemel işbirlikleri de gündeme getirildi. Heyet, Ankara’daki temaslarında Pakistan Büyükelçiliği ve TİKA’yı da ziyaret etti. Pakistanlı heyet, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, TİKA Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun ve yetkili kişilerle birlikte TİKA VİP salonunda ağırlandı. Toplantıda Pakistanlı avukatlara TİKA’nın faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

Heyet, Ankara’dan sonra İstanbul Barosu ile işbirliği konusunda görüşmelerde bulunmak için İstanbul’a hareket etti. İstanbul Barosu Dış İlişkiler Merkezi Başkanı ile yapılan görüşmenin akabinde İstanbul’un tarihi mekânlarının ziyareti kapsamında bir sosyal gezi düzenlendi. TİKA personeli eşliğinde düzenlenen sosyal gezinin ardından memnuniyet ve iyi dileklerle ziyaretlerini sona erdiren heyet üyeleri ülkelerine döndüler.

Sonraki Haber

Gürcistan’ın Genç Kamu Görevlilerine Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA)  ve Gürcistan Strateji ve Uluslararası Araştırma Derneği (GFSIS) işbirliği ile gerçekleştirilen Gürcistan Genç Kamu Görevlileri Eğitim Organizasyon Projesi’nin ikinci etabı tamamlandı. Gürcistan’da görev yapan 175 genç diplomat, kamu görevlisi...