Haberler

03 Nisan 2019

Özbekistan’da Nevruz Kutlamaları

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te her yıl geleneksel olarak kutlanan Nevruz Bayramı kapsamında etkinlik düzenlendi.

Etkinlik çerçevesinde katılımcılara geleneksel Özbek pilavı ikram edilirken Özbekistan ve Türkiye müzikleri dinletisi eşliğinde geleneksel folklor gösterileri düzenlendi.

Nevruz etkinliğine Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er ve büyükelçilik çalışanları ile Özbekistan Dışişleri Bakanlığı, Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaret Bakanlığı görevlileri, yerel yönetim temsilcileri ve TİKA yetkilileri katıldı.

Etkinlikte konuşan T.C. Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, “Doğanın yeniden dirilişini, bolluk ve bereketi ile bahar mevsiminin gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramını kutlamak üzere siz değerli Özbek kardeşlerimiz ve misafirlerimizle ile bir araya gelmekten mutluyuz. Türk Dünyasının en önemli bayramlarından olan Nevruz, Orta Asya’dan Balkanlara, Ortadoğu’dan, Kafkaslara yayılan geniş bir coğrafya da binlerce yıldır kutlanmaktadır. Nevruz, bu büyük coğrafyada yaşayan haklar için aynı zamandan barışın ve kardeşliğin en önemli sembolüdür. Hepimizin aynı kökten aynı ruhtan geldiğini hatırlatan güzel bir vesiledir. İşte bu vesile ile Nevruz yemeği sofrasında bizleri bir araya getiren Yunus Recebi Mahallesi Aksakalını ve Türkiye’nin Özbekistan’daki dost eli olan TİKA Taşkent Program Koordinasyon Ofisini tebrik ediyorum.”  şeklinde konuştu.

TİKA Taşkent Program Koordinatörü Dr. Ali İhsan Çağlar da,  “Nevruz aynı zamanda Orta Asya’daki çetin kış şartlarından sonra bahara ulaşıp, hayata tutunma anlamını taşır. Bu nedenle insanlar tüm yaşam alanlarında bahara ulaşmanın sevincini hep birlikte yaşamayı bir gelenek haline getirmişlerdir. Biz de bugün burada ofisimizin bulunduğu mahalle sakinlerimiz ile birlikte bahara ulaşma ve yeniden diriliş sevincimizi hep birlikte yaşamak üzere toplandık. Birlikte nevruz aşımızı yiyip, bu yeni yılda hep işlemlerimizin ve sofralarımızın bereketli olması için dua edeceğiz, hem de yeniden dirilişin sevincini hep birlikte yaşayacağız.” dedi.  

Yunus Recebi Mahallesi Muhtarı Atham Zahidov ise, “Her yıl Özbekistan genelinde milli ve kültürel olarak kutlanmakta olan Nevruz Bayramı kutlamalarına ülkede faaliyet gösteren Türk kuruluşlarının da katılım sağlaması, dostluk ve kardeşliğin güçlenmesine katkı sağlıyor” dedi. Zahidov, Nevruz etkinlikleri kapsamında organizasyonu düzenleyen TİKA’ya ve tüm katılımcılara destekleri için teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’da Kadınlara Mesleki Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bağlan vilayeti Polı Humri bölgesinde Kültür İşleri Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen kadınlara yönelik Türkçe ve meslek edindirme kursları devam ediyor. TİKA ve Bağlan Vilayeti Kültür İşler Müdürlüğüyle işbirliğinde...