Haberler

04 Nisan 2019

TİKA’dan Afganistan’da Kadınlara Mesleki Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bağlan vilayeti Polı Humri bölgesinde Kültür İşleri Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen kadınlara yönelik Türkçe ve meslek edindirme kursları devam ediyor.

TİKA ve Bağlan Vilayeti Kültür İşler Müdürlüğüyle işbirliğinde gerçekleştirilen kadınlara yönelik  mesleki eğitim kursları devam ediyor. Afganistan genelinde özellikle eğitim ve sağlık sektörleri olmak üzere birçok alanda önemli projeler gerçekleştiren TİKA, Bağlan Vilayeti Polı Humri İl Merkezinde kadınların sosyal statülerinin geliştirilmesi  ve aile ekonomilerine katkıda bulunmaları amacıyla  Dikiş, Nakış, ve Kuaförlük kurslarının yanı sıra Türkçe, okuma yazma ve Kuranı Kerim kursları vermeye devam ediyor.

Dikiş Kursu öğrencilerden Marina Resli, “Yaklaşık üç ay önce Bağlan yerel medyasında yayınlanan bir duyurudan  TİKA’nın kadınlara yönelik meslek edindirme kurslarını öğrendim. Bağlan Kültür İşleri Müdürlüğü işbirliğiyle açılacak kurslara müracaat ettim. Dikiş kursuna devam ediyorum. Şu an kendimi çok mutlu ve daha güçlü hissediyorum. Dikiş kursunu başarıyla bitirdiğim zaman aile bütçeme katkıda bulunabileceğim” dedi.

Narin İlcesinden kurslara katılan ve kuaförlük kursu öğrencilerden Hatice Tahiri ise “Günümüz şartlarında kadınların, kendi ayakları üzerine durabilmesi için bir mesleğinin  olması gerekmektedir. Bölgemizde  yeterli sayıda bayan kuaförü olmadığı için kuaförlük mesleğini öğrenmek ilgimi çekti. TİKA tarafından kadınlara yönelik açılan  Meslek edindirme kurslarından kuaförlük kursuna kayıt oldum. Kursu tamaladıktan sonra Narin İlçesinde güzellik salonu açmayı planlıyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve TİKA  Ofisine  kadınlara meslek edindirme kursları desteği dolayısıyla teşekkür ederim”  şeklinde konuştu.

Bağlan Vilayetinde Kültür işleri Müdüdürlüğü işbirliğinde 6 ay süre ile devam edecek meslek edindirme kurslarında 300’den  fazla kursiyer faydalanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gürcistan’da Sağlık Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda Batum Enfeksiyon Hastalıkları Hastanesi çalışanlarına enfeksiyon hastalıkları tedavisi konusunda Türk uzmanlar tarafından eğitim verildi. TİKA desteğiyle Batum Enfeksiyon Hastalıkları hastanesinde çalışan enfeksiyon uzmanları, radyologlar, laboratuvar uzmanları ve...