Haberler

11 Mayıs 2016

Özbekistan’da Bal Üretiminin Geliştirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve UNDP işbirliğinde Özbekistan’da Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında Karakalpakistan bölgesinde bulunan çiftçilere arı kovanı dağıtımı yapıldı.

Aral Gölü çevre felaketinin etkilerinin azaltılmasına yönelik olarak TİKA tarafından gerçekleştirilen projelere bir yenisi daha eklendi.

TİKA ile UNDP Özbekistan Temsilciliği işbirliğinde Karakalpakistan’da yürütülmekte olan Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında Nukus ve Kıpçak Orman Çiftliklerinde kurulan arıcılık ürünleri işleme tesislerinin açılışları gerçekleştirilerek çiftçilere arı kovanı dağıtımı yapıldı.

Törene TİKA Özbekistan Program Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, UNDP Özbekistan Temsilcisi Farid Garahanov, Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti kamu kurumlarından temsilciler, çiftçiler ve medya mensupları iştirak etti.

Törende konuşma yapan UNDP Özbekistan Temsilcisi Farid Garahanov, proje kapsamında TİKA ile işbirliği yapmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek projenin bölge halkının yaşam standartlarının iyileştirilmesine önemli katkılar sağlayacağına inandığını belirtti.

TİKA Özbekistan Program Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak Türkiye’nin dünyanın dört bir yanına uzanan yardım elinin bu defa dost ve kardeş ülke Özbekistan’ın Karakalpakistan bölgesine uzandığını kaydederek projenin işsizliğin azaltılması ve bölge halkının gelir seviyesinin artırılması bakımlarından önemli olduğunu vurguladı.

Törenin ardından arıcılık ürünleri işleme tesisleri ile kovanların bulunduğu mekânlar gezilerek çiftçilerin bal üretimi ve arıların beslenmesine ilişkin yürüttükleri faaliyetler yerinde incelendi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Tacikistan’a Bir Sağlık Projesi Daha

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan’ın Hatlon şehrine bağlı Abdurrahman Comi ilçesinin Merkez Hastanesinin bina restoresi gerçekleştirildi. Hatlon ilinde bulunan Abdurrahman Comi ilçesinin Merkez Hastanesi 42 doktor, 159 hemşire ve 165 sağlık...