Haberler

22 Ekim 2015

Özbekistan’da 7. Mutlu Aile Plastik Cerrahlık Operasyonları Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) organizasyonunda, Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Sağlam Evlat Vakfı işbirliği ile düzenlenen “Mutlu Aile” plastik cerrahlık operasyonları etkinliğinin yedincisi Fergana’da başladı.

TİKA, Özbekistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda özellikle sağlık alanında Özbekistan’da önemli projelere imza atan TİKA’nın organizasyonunda Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Sağlam Evlat Vakfı işbirliği ile düzenlenen “Mutlu Aile” plastik cerrahlık operasyonları etkinliğinin yedincisi Fergana’da başladı.

Proje kapsamında daha önce Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti, Semerkant, Namangan, Buhara,  Fergana ve Özbekistan’da düzenlenen proje kapsamında toplam 1460 çocuk ve genç muayene edilerek durumu ameliyat olmaya uygun 471 çocuk ve gence plastik cerrahi ameliyatı yapılmıştı.

T.C. Sağlık Bakanlığı Uluslararası İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü Dairesi Başkanı Arif Çetin başkanlığında, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin plastik ve rekonstrüksiyon cerrahi ana bilim dalında görev yapan doktorlardan ve hemşirelerden oluşan 16 kişilik ekip, Fergana’daki etkinliğe yaklaşık 200 hastayı muayene ederek başladı. Fergana Çocuk Hastanesi’nde gerçekleşen muayenenin ardından tedavisi gerçekleştirilecek hastalar belirlenerek; dudak yarığı, damak yarığı, yanık, doğuştan gelen şekil bozuklukları gibi plastik cerrahinin müdahale alanına giren 21 hastanın cerrahi operasyonları yapıldı. 

Özbekistan’ın Namangam, Andican, Fergana ve diğer komşu vilayetlerdeki hastalarında tedavisi Fergana’daki Çocuk Hastanesi’nde gerçekleştirilecek. Fergana’daki Çocuk Hastanesi’nde gerçekleştirilen plastik cerrahi ameliyatları için gereken tıbbi ilaç ve malzemeler de Türkiye’den temin ediliyor. Mutlu Aile sloganıyla gerçekleştirilen ameliyatlar öncesinde Fergana Çocuk Hastanesi’nde düzenlenen törende konuşan T.C. Sağlık Bakanlığı Uluslararası İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü Dairesi Başkanı Arif Çetin, Özbekistan’a gelmekten büyük bir mutluluk duyduklarını, bu tür organizasyonların tecrübe paylaşımı açısından çok önemli olduğunu iletti. Çetin, kardeş ülke Özbekistanlı çocuklarının tedavilerinin yapılmasının kendileri için çok sevindirici olduğunu, burada kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini dile getirdi.

Fergana Vali Yardımcısı Tulkinoy Tadjıeva da, projenin Özbekistan’da yedinci kez, Fergana’da da ikinci kez gerçekleştirilmesinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek özverili çalışmalarından dolayı Türk doktorlara teşekkür etti.

TİKA Özbekistan Program Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ise din ve ilim dünyasının büyük bilginleri olan Fergani ve Mergilani yurdu olan Fergana’da çok anlamlı bir projeye ikinci kez imza atıldığından memnun olduğunu belirterek, çocuklarını güvenerek Türk doktorlara teslim ettikleri için hasta yakınlarına teşekkür ettiğini belirtti.

Söz konusu etkinlik kapsamında toplam 100 dolayında çocuğun sağlığına kavuşturulması planlanıyor.

Sonraki Haber

Nijer’e Sağlık Alanında Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer Hızır Acil Birimine ait 4 adet ambulansın iç ekipmanları yenilenerek ambulanslar tam donanımlı hale getirildi. TİKA Nijer’de sağlık alanında yaptığı projelere bir yenisi daha ekledi.  Nijer’de gerçekleştirdiği...