Haberler

23 Ekim 2015

Nijer’e Sağlık Alanında Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer Hızır Acil Birimine ait 4 adet ambulansın iç ekipmanları yenilenerek ambulanslar tam donanımlı hale getirildi.

TİKA Nijer’de sağlık alanında yaptığı projelere bir yenisi daha ekledi.  Nijer’de gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam eden TİKA tarafından Nijer Hızır Acil Birimine ait 4 adet ambulansın iç ekipmanları yenilenerek ambulanslar tam donanımlı hale getirildi.

TİKA 2013 yılında Nijer Hızır Acil Birimi’ne 2 adet ambulans temin etmişti. 2014 yılında ambulansları kullanacak söz konusu kurumda çalışan 10 adet sağlık  personelinin acil müdahale desteği konusundaki eğitim eksikliğini gidermek amacıyla TİKA ve Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde  bir aylık bir eğitim programı düzenlenmişti.

Sağlık alanında kapasitenin artırılması ve Nijer halkına daha iyi şartlarda sağlık hizmetinin sağlanması amacıyla gerçekleştiren bu proje kapsamında, Nijer Hızır Acil Birimine ait 4 adet ambulansın iç ekipmanları yenilendi ve ambulanslar tam donanımlı hale getirildi. Malzemelerin teslim törenine, Türkiye Cumhuriyeti Niamey Büyükelçisi Hüseyin Özdemir, TİKA yetkilileri, Nijer Halk Sağlığı Bakanlığı yetkilieri ve Nijer Hızır Acil Birimi personeli katıldı.

Törende konuşan T.C. Niamey Büyükelçisi Hüseyin Özdemir yapılan bu projelerin iki ülke arasındaki gelişen kardeşliğin göstergesi olduğunu belirtti. Nijer Hızır Acil Birimi yetkilileri ise temin edilen malzemelerle birlikte ambulansların adete bir mobil hastaneye dönüştüğünü, Nijer’de bu kadar modern başka bir ambulansın bulunmadığını şehir merkezinden uzaktaki kırsal bölgelerde ilk müdahalenin çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirileceğini ifade ederek Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

TİKA’dan VIII. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu’nun sekizincisi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Çanakkale’de gerçekleştirildi. Faaliyet gösterdiği ülkelerde farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA, uluslararası alanda düzenlenen...