Haberler

06 Eylül 2017

Özbek Polislere Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi kapsamında Özbekistan emniyet personeline eğitim programı düzenlendi.

TİKA ile Emniyet Genel Müdürlüğü İşbirliğinde;  2007–2008 döneminde pilot ülke olarak seçilen Arnavutluk ve Kırgızistan ile başlayan Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi 2008 – 2009 yıllarında Kazakistan, Türkmenistan, Moğolistan ve Filistin 2010 yılında Bosna-Hersek 2011 yılında Azerbaycan ve Özbekistan 2012 yılında Makedonya ve Tunus 2013 yılında Karadağ, Maldivler, Güney Sudan ve Libya’nın ve 2014 yılında Moldova, 2016 yılında da Romanya’nın dâhil edilmesiyle başarılı bir şekilde yürütülüyor.  

Proje ile dost ve kardeş ülkelerin emniyet teşkilatı mensuplarına yönelik olarak; iki ülke teşkilatlarının sahip oldukları tecrübelerin karşılıklı olarak paylaşılması, suçla mücadele de ortak bilinç geliştirme ve iki ülke polis teşkilatlarının terminolojilerinde birlik sağlanması amacıyla hizmet içi ve uygulamalı eğitimler veriliyor.

Ayrıca, polislik uygulamalarındaki uluslararası standartların yaygınlaştırılması, bölgesel güvenlik sorunlarına koordineli ve eşgüdüm halinde mücadele anlayışının geliştirilmesi, Türkiye’nin güvenlik işbirliği içerisinde olduğu ülkelerdeki üst düzey polis yöneticilerinin ve uzmanlık gerektiren birimlerde Türk polislerince verilecek eğitimlerle polislik alanında yaşanan gelişmelerden haberdar edilerek Polis Teşkilatlarındaki değişimlerin hızlandırılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında; Özbekistan Cumhuriyeti Resmi Güvenlik Kurumları personeline yönelik olarak ülkemizde “Terörizme Karşı Önemli Tesisleri Koruma Kursu” düzenlendi. Bahsi geçen kurs ile katılımcılara bina ve kişi güvenliği ile ilgili genel bilgiler ve uygulamalı eğitimler düzenlendi. Söz konusu kursa 13 Özbekistan güvenlik birimlerinden yetkili kişiler katıldı.

Tesislerin korunmasına yönelik korunmanın amacı ve temel prensipleri ile güvenlik planlaması, güvenlik sistem ve cihazların kullanımı, tesislerin incelenmesi ile atış uygulamalarına yönelik görsel ve uygulamalı eğitimler verildi. Heyet ülkemizde bulundukları süre zarfında muhatapları ile de ikili görüşmelerde bulundular. Yapılan ikili görüşmelerde Türkiye ile Özbekistan arasındaki kardeşlik ve dostluğun daha ileri seviyelerde olması gerektiği vurgulanarak her alanda iki ülke arasındaki işbirliğinin en üst sevilerde yer alması yönünde çalışmaların yapılmasının önemi dile getirildi.

Ayrıca, Özbekistan’da Güvenlik Birimleri personeline yönelik olarak “Fikri Mülkiyet Suçları ile Mücadele Kursu” düzenlendi. Anılan kursa 26 kursiyerin katılımı sağlandı. Anılan kursta Fikri Mülkiyetin Dünya Dünya’da ve Türkiye’de gelişimi, Mevcut Ulusal Mevzuat, Kurumsal Yapılanması, Fikri Mülkiyet Suçları ile mücadele eden kurum ve kuruluşlar, Sınai Mülkiyet Suçları, Telif Suçları konularında sunumlar ve videolar eşliğinde dersler anlatıldı.

Sonraki Haber

Moğolistan’da Mahkumlara Yönelik Meslek Edindirme Projesi

Moğolistan’da çok sayıda projeyi hayata geçiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), mahkumlara yönelik meslek edindirme projesi gerçekleştirdi. Moğolistan genelinde eğitimden sağlığa, turizmden tarıma yüzlerce projeyi hayata geçiren TİKA, Moğolistan İcra Muhakeme Kurumu işbirliğinde...