Haberler

29 Şubat 2016

Nijerya’da Terör Mağduru Ailelere Gıda Yardımı

Nijerya’nın başkenti Abuja banliyösündeki Durumi IDP (Internally Displaced Person) Kampına Boko Haram teröründen kaçarak sığınan ve oldukça zor şartlarda yaşayan 168 terör mağduru aileye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından gıda malzemesi yardımında bulunuldu.

Nijerya’nın kuzeyindeki Borno eyaleti başta olmak üzere ülkenin değişik bölgelerinde baş gösteren terör olayları yüzünden yerlerinden edilen iki milyonu aşkın insan bulunuyor. TİKA tarafından Nijerya makamlarından gelen talepler değerlendirilerek, ilk etapta başkent Abuja’nın banliyösündeki Durumi kampında yaşayan 168 aile için muhtelif gıda malzemesinin yanı sıra, bebek bezi ve bebek maması temin edilerek T.C. Abuja Büyükelçisi Hakan Çakıl’ın katılımlarıyla dağıtımı gerçekleştirildi. Yaklaşık 1000 terör mağduru Nijeryalının yaşadığı kampta, Elçilik mensupları ve TİKA yetkilileri ile görüşerek Nijerya halkının yanlarında olduklarını ifade ettiler.

T.C. Abuja Büyükelçisi Çakıl yaptığı konuşmada, Türkiye ve Nijerya halklarının kardeş olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Nijerya'daki yerlerinden edilmiş kişilerin durumunu iyileştirmek için her türlü yardıma hazır olduklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nijerya'ya yapacakları ziyaret vesilesiyle Abuja'daki yerlerinden edilmiş kişiler kampına insani yardım yapıldığını belirten T.C. Abuja Büyükelçisi Çakıl, Borno eyaletine de üç kamyon yardım gönderileceğini, bütün bu yardımların TİKA tarafından yapıldığını, TİKA'nın Nijerya halkı için her türlü desteği sağlamayı sürdüreceğini kaydetti.

Terör olayları nedeniyle ülke içi göçlerin had safhada olduğu Nijerya’nın kuzey bölgelerindeki kamplara sığınan Nijerya vatandaşlarına yönelik temel gıda malzemeleri ile sıtmayla mücadele kapsamında cibinlik temini ve ulaştırılması amacıyla TİKA çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Sonraki Haber

Afganistan’da Alaaddin Kız Yetimhanesi Modern Bir Ortama Kavuşuyor

Afganistan’ın Başkenti Kabil’de faaliyet gösteren ve devlete ait tek kız yetimhanesi olan yaklaşık 400 çocuğun yaşadığı ve eğitim gördüğü Alaaddin Kız Yetimhanesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yapılan 250 kişilik bir ek...