Haberler

29 Şubat 2016

Afganistan’da Alaaddin Kız Yetimhanesi Modern Bir Ortama Kavuşuyor

Afganistan’ın Başkenti Kabil’de faaliyet gösteren ve devlete ait tek kız yetimhanesi olan yaklaşık 400 çocuğun yaşadığı ve eğitim gördüğü Alaaddin Kız Yetimhanesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yapılan 250 kişilik bir ek bina ile yenileniyor. Ek bina içinde diğer öğrencilerin de yararlanacağı ortak kullanım alanları bulunacak.

TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Afganistan’da özellikle eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Afganistan’ın Başkenti Kabil’de faaliyet gösteren ve devlete ait tek kız yetimhanesi olan yaklaşık 400 çocuğun yaşadığı ve eğitim gördüğü Alaaddin Kız Yetimhanesi yapılan 250 kişilik bir ek bina ile yenileniyor.

Yetim kız çocukları için inşa edilecek binanın 6 ay içinde tamamlanması planlanıyor. Bu çerçevede Alaaddin Kız Yetimhanesine yapılacak olan ek bina yapım çalışmaları düzenlenen temel atma töreniyle başladı. Törene, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Nesrin Uryahil, Kabil Tıp Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Aka Zarif, Gençlik ve Spor Başkanı Humayon Hayri, Cumhurbaşkanı danışmanları, Milletvekilleri, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, TİKA Koordinatörü Süleyman Şahin, çok sayıda bürokrat ve TİKA yetkilileri katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan Afganistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Nesrin Uryahil, Afganistan’da yetim çocukların barınabileceği yetimhane sayısı oldukça az olduğuna dikkat çekerek, “Yetimlerimiz ya akrabalarında ya da az sayıdaki yetimhanelerde kalıyor. Küçük yaşlarda minik bedenlerini ağır işlerin altına koyarak hayatta kalmaya çalışıyor. TİKA yetim çocukların daha iyi bir yuva içinde parlak bir gelecek kurabilmesi için projeler yürütüyor. Dünya üzerinde Afganistan’ın sorunlarını kendi ülkesinin ve halkının sorunlarının bir parçası olarak gören başka bir ülke var mı? Türkiye’ye ve Türk halkına dua ediyoruz, Allah onların yardımcısı olsun. Ülkemizin geleceğini şekillendirmede Türk devletinin ve halkının desteği için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmasının devamında Afganistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Uryahil, söz konusu çalışmanın bir sonuç değil başlangıç olmasını umut ettiğini, terör ortamından dolayı yetim sayısının sürekli arttığını ve Kabil ile birlikte 6 şehirde daha yetimhanelere ihtiyaç hissettiklerini belirtti. Afganistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Uryahil, işletim sisteminin modernleştirilmesi konusunda da yardımların devam etmesi gerektiğini sözlerine ekleyerek konuşmasını tamamladı. 

TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk ise iki ülkenin tarihi bağlarına dikkat çekerek, “Bu durumu başka herhangi iki devlet arasında görmek mümkün değildir. Geçmişte atalarımızın sürdürdüğü kardeşlik ve dayanışma bugün bize yol göstermektedir. Bu bizim için hem büyük bir miras ve hem de tarihi sorumluluktur. Her iki ülke de bağımsızlık mücadelelerinde gereken kardeşliği sergilemişlerdir. TİKA bu kardeşlik dayanışmasında, ülkemiz adına teknik ve kalkınma yardımları sorumluluğunu üstlenmiştir.  Bu ruh haliyle imkânlarımız ölçüsünde büyük bir istek ve heyecanla Afganistan’ın ihtiyacı olan projeleri hayata geçiriyoruz” dedi.

TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin de Türkiye’nin Afganistan'ın her zaman yanında olacağını belirterek, “Bizler Afganistan'da sürdürülebilir projelerin imarı ve takipçisi olacağız. TİKA ve Çalışma Bakanlığı, toplumun ve üst düzey yöneticilerin dikkatini yetimlerin sorunları üzerine çekmek ve bu konuda kamuoyu oluşturmak için her ay yetim buluşması düzenliyor. Bu çalışma amacına ulaşmış ve bu binanın yapılması kararlaştırılmıştır. Amacımız Afganistan’da yetim çocuklara yönelik mekân ihtiyacını karşılamak ve çocuklarımızın daha modern ortamlarda kalmasını sağlamaktır. Bu yetimhanenin bir numune yetimhane olarak yapılmasını ve burada Türkiye’deki modellerden faydalanarak sistem kurulmasını planlıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Alaaddin Kız Yetimhanesi ek binasının temel atma töreni tamamlandıktan sonra söz konusu yetimhane bahçesinde Şubat Ayı Yetim Buluşması etkinlikleri kapsamında yetim çocuklara TİKA tarafından hazırlanan hediye paketleri dağıtıldı.  Afganistan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Uryahil ve beraberindeki yedi milletvekili, bir rektör, iki bakan yardımcısı, çok sayıda birim başkanı ve Cumhurbaşkanlığı ile Bakanlıkların müşavirlerinden oluşan heyet misafirler ile yetim çocuklardan oluşan yaklaşık dört yüz kişiye yemek servisi yaptı. 

Sonraki Haber

TİKA ve Katar Yardım Kuruluşu Arasında İyi Niyet Metni İmzalandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Katar’ın hükümet dışı en önemli hayır kuruluşları arasında yer alan Katar Yardım Kuruluşu ile Katar’ın başkenti Doha’da işbirliği kapsamında iyi niyet metni imzalandı. Katar’ın hükümet dışı en...