Haberler

30 Ekim 2013

Nijer'e 6000 Ton Gıda Yardımı Yapıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği ve Türk Kızılayı işbirliğinde açlıkla mücadele eden Afrika ülkelerinden Nijer’e yaklaşık 6000 tonluk gıda yardımı yapıldı. Ayrıca Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı yetkilileri ve Nijer Hükümeti arasında 1260 öğrenci kapasiteli eğitim kompleksinin inşa edilmesine yönelik protokol imzalandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Nijer ziyareti sırasında talimatları doğrultusunda TİKA, Ekonomi Bakanlığı, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği ve Türk Kızılayı işbirliğinde Nijer’e gıda yardımında bulunuldu. Yürütülen çalışmalar kapsamında, kuraklık nedeniyle yiyecek sıkıntısı çeken Nijer’e 2 bin 750 tonu şeker 2 bin 922 tonu da un olmak üzere toplam 5 bin 672 tonluk gıda yardımı, dağıtılmak üzere düzenlenen törenle Nijerli yetkilere teslim edildi.

Törene, TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ünlü, Türk Kızılayı Genel Başkan Danışmanı Saadettin Çay, Nijerli yetkililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören öncesinde açıklama yapan TİKA Başkan Yardımcısı Tuncer, yardımın Nijer tarihinde tek seferde yapılan en büyük insani yardım operasyonlarından biri olduğunu dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti. Geçen günlerde TİKA’nın Nijer ofisinin faaliyetine başladığını hatırlatan TİKA Başkan Yardımcısı Tuncer, “Bu ofis vasıtasıyla başta eğitim, sağlık, su ve sanitasyon alanları olmak üzere Nijer’in kalkınması için gerekli bütün yardımları TİKA vasıtasıyla Türkiye Cumhuriyeti burada yapacak. Sadece insani yardımlar değil Nijer’in kalkınması için uzun vadeli ortak projeler üreterek, inşallah Nijer’in kalkınmasına, gelişmesine ve refahına katkıda bulunmaya çalışacağız” diye konuştu.

Törenin ardından Türk heyetini kabul eden Nijer Başbakanı Brigi Rafini, Türk-Nijer ilişkilerinin tarihinin çok eskilere dayandığını belirterek, ziyaretlerin ve projelerin henüz başlangıç olduğunu, ikili ilişkilerin zamanla daha da gelişeceğini, bunun da oldukça memnuniyet verici olduğunu kaydetti. Türkiye’yi ziyareti sırasında kendisini evinde hissettiğini dile getiren Nijer Başbakanı Rafini, Nijer’e gelen Türklerin de aynı şekilde kendilerini evlerinde hissetmelerini istedi.

Başbakan Rafini’nin ardından Türk heyetini kabul eden Nijer Özel Sektörü Teşvik ve Ticaret Bakanı Alma Oumarou da Türk-Nijer işadamları derneğinin kurucu üyesi olduğunu, daha önce çeşitli Türk şirketleriyle iş yaptığını söyledi. Nijer Özel Sektörü Teşvik ve Ticaret Bakanı Oumarou, Türkiye’yi ziyaret etme fırsatı elde ettiğini dile getirerek Türk iş adamlarının çok sıcak ve candan olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanından ülkedeki iş ve ticaret koşullarını iyileştirme talimatı aldığını ifade eden Nijer Özel Sektörü Teşvik ve Ticaret Bakanı Oumarou, Nijer’deki bütün yabancı yatırımcılara kolaylık sağlama kararlılığı içerisinde olduklarını vurguladı. . Nijer Özel Sektörü Teşvik ve Ticaret Bakanı Oumarou, yardımlara ek olarak iki ülke arasındaki ticareti geliştirilmesinin de ülkenin gıda ihtiyacının karşılanması konusunda oldukça önemli olduğunu kaydetti. Nijer Özel Sektörü Teşvik ve Ticaret Bakanı Oumarou, Nijerli girişimci kadınların ve gençlerin de desteklenmesi gerektiğini ve bu konuda Türkiye’nin yardımını görmekten memnuniyet duyacaklarını söyledi. Nijer Özel Sektörü Teşvik ve Ticaret Bakanı Oumarou, Nijer’e desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkür etti.
Nijer Özel Sektörü Teşvik ve Ticaret Bakanı Oumarou’nun kabulün ardından TİKA yetkilileri ve Nijer Hükümeti arasında bin 260 öğrenci kapasiteli eğitim kompleksinin inşa edilmesine yönelik bir protokol imzalandı. İki yıl içerisinde tamamlanması planlanan komplekste yurt ve çok amaçlı spor salonları da yer alacak.

Sonraki Haber

Bosna Hersek'te Fethi Gemuhluoğlu Kütüphanesi Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Tarafından Açıldı

Bosna Hersek’te çeşitli ziyaretlerde ve temaslarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Yunus Emre Kültür Merkezi işbirliğinde Zenica Üniversitesi Felsefe Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne kurulan Fethi Gemuhluoğlu...