Haberler

30 Ekim 2013

Moritanya'da Su Kuyuları Açılacak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde Batı Afrika İçme Suyunu Ulaşım Projesi kapsamında Moritanya’da 30 su kuyusu açılacak.

Dünyanın farklı bölgelerinde ve özellikle Afrika’da coğrafi şartlar, uzun süreli kuraklık, alt yapı eksikliği, sosyal ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle insanlar temiz ve sağlıklı içme suyu bulmakta zorluk çekiyor. Bütün bu sıkıntılara bir de ekonomik sorunlar eklenince temiz içme suyuna erişim insanlar için büyük bir problem haline geliyor. Su temini ve temiz içme suyuna ulaşım konusu, kalkınma yardımları sektörünün önemli kalemlerinden birini oluşturuyor. Bu kapsamda, TİKA özellikle Afrika’da açtığı su kuyuları ile bölge halkına adeta hayat veriyor.

“Batı Afrika Temiz İçme Suyunu Ulaşım Projesi” kapsamında TİKA ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde Mali’de 30 kuyunun açılmasını müteakiben Moritanya’da da 30 su kuyusunun açılması planlanıyor. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne ait Mali’de bulunan sondaj makinesi ve teçhizat TİKA ve Devlet Su İşleri uzmanlarınca, Kurban Bayramı öncesinde, Mali’nin başkenti Bamako’dan Moritanya’nın Ayoun El-Atrouss Şehri’ne karayolu ile nakledildi.

İlk aşamada, Moritanya’nın Ayoun El-Atrouss Şehri çevresinde 30 su kuyusu açılması planlanmakla birlikte, Moritanya’nın içme suyuna ihtiyaç duyduğu diğer bölgelerinde de su kuyuları açılması öngörülüyor. Moritanya’da su kuyularının açılması çalışmalarına 2014 yılından önce başlanması planlanıyor.

Sonraki Haber

Bosna Hersek'te Fethi Gemuhluoğlu Kütüphanesi Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Tarafından Açıldı

Bosna Hersek’te çeşitli ziyaretlerde ve temaslarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Yunus Emre Kültür Merkezi işbirliğinde Zenica Üniversitesi Felsefe Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne kurulan Fethi Gemuhluoğlu...