Haberler

13 Temmuz 2015

Nijer Cumhurbaşkanı'nın Eşinden TİKA Projesine Destek Ziyareti

Nijer Cumhurbaşkanı’nın eşi Dr. Malika İssoufou Mahamadou ve Nijer Halk Sağlığı Bakanı Mano Agalı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın Nijer’de inşasına devam ettiği Nijer Ana Çocuk Sağlığı ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Dünya Obstetrik Fistül Hastalığı ile Mücadele Günü kapsamında Nijer Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı’nın eşi Dr. Malika İssoufou Mahamadou, Nijer Halk Sağlığı Bakanı Mano Agalı, Türkiye Niamey Büyükelçisi Hüseyin Özdemir ve beraberindeki heyet Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Nijerin Başkenti Niamey’de yaptırdığı Nijer Ana Çocuk Sağlığı ve Rehabilitasyon Merkezi’nin inşaat şantiyesini  ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2013 yılı Ocak ayında  Nijer’i ziyareti  esnasında  başkent Niamey’de Türkiye Cumhuriyeti tarafından  yeni bir hastane yapımı sözü vermişti. Bu söz üzerine harekete geçen TİKA 2014 yılı Ekim ayında hastanenin inşaat çalışmalarını başlattı. Merkezin inşaatının 2016 yılı Mayıs ayında bitmesi öngörülüyor.

Nijer Ana Çocuk Sağlığı ve Rehabilitasyon Merkezi’nde Afrika kıtasında ve özellikle Nijer’de sıtma hastalığından sonra en yaygın görülen Obstetrik Fistül Hastalığı ameliyatları gerçekleştirilecek. 5000 metrekarelik alan üzerine kurulan merkez 53 yatak kapasiteli ve son teknolojik donanıma sahip olacak. Merkez, içerisinde 6 adet polikinlik, 2 adet ameliyathane, 1 adet doğumhane, bir adet röntgen odası, 1 adet bebek yoğun bakım ünitesi,  1 adet hasta bakım ünitesi, 1 adet morg, 1 adet eczane, 1 adet mescit barındırıyor.

Ziyaret esnasında konuşma yapan Türkiye Niamey Büyükelçisi Özdemir, iki ülke arasında sağlık alanında birçok işbirliği çalışmaları yapıldığını ve bunun artarak devam edeceğini vurguladı. Nijer Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın eşi Dr. Malika İssoufou Mahamadou ise,  bu merkez sayesinde toplumdan dışlanmış, kendi çaresizliğine bırakılmış Fistül hastalığından muzdarip kadınların yeniden sosyal hayatlarına dönme imkanına kavuşacağını belirterek Nijerli kadınlar adına Türkiye Cumhuriyetine teşekkürlerini iletti.  

 

 

 

 

 

Sonraki Haber

Geleneksel Beyrut Ramazan Festivali'nde Türk İzleri

Lübnan’da her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Beyrut Ramazan Festivali kapsamında bu yıl düzenlenen Beyrut Türkiye Günleri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkıları ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Folklor ekibinin gösterisiyle gerçekleştirildi. Her yıl Ramazan ayında...