Haberler

13 Temmuz 2015

Geleneksel Beyrut Ramazan Festivali'nde Türk İzleri

Lübnan’da her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Beyrut Ramazan Festivali kapsamında bu yıl düzenlenen Beyrut Türkiye Günleri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkıları ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Folklor ekibinin gösterisiyle gerçekleştirildi.

Her yıl Ramazan ayında geleneksel olarak düzenlenen Beyrut Ramazan Festivali bu yıl da Lübnanlıların yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi. Festival kapsamında Türkiye Beyrut Büyükelçiliği, Yunus Emre Enstitüsü ve TİKA işbirliğinde Beyrut Türkiye Günleri düzenlendi. Düzenlenen Beyrut Türkiye günlerinde Türkiye adına farklı etkinlikler gerçekleştirildi. Bu kapsamda TİKA’nın desteği ile Kültür Bakanlığı Folklor ekibi de festivalde bir gösteri yaptı.

Kültürümüzün tanıtılması anlamında bir çok faaliyete destek veren TİKA, tarihi ve kültürel olarak bir çok ortak noktamız bulunan Lübnan'da benzer faaliyetlere de destek veriyor. TİKA bu konuda yoğun çalışmalar yürütürken Lübnan’da, ülkemizin kültürü, dili, gelenekleri geniş kitleler için ilgi uyandırıyor.  Bu bağlamda ülkede yapılan tüm benzer faaliyetler anlamlı olmakla birlikte halk tarafından büyük ilgi görüyor.  

Festival kapsamında 17 Kişiden oluşan Türk folklor ekibi Türkiye’nin değişik yörelerine ait halk oyunlarından oluşan bir gösteri yaptı. Geniş katılımın olduğu festivalde yapılan gösteri izleyicilerden büyük bir beğeni topladı. 

Sonraki Haber

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam Karadağ’da Selimiye Camisi ve İslam Kültür Merkezi'ni Ziyaret Etti

Çeşitli temaslarda ve açılışlarda bulunmak üzere Karadağ’da bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, Karadağ'da TİKA'nın katkılarıyla restore edilen ve açılışı geçen yıl yapılan Selimiye Camisi ve...