Haberler

16 Haziran 2021

Nijer’in En Eski Camisi TİKA Tarafından Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Nijer’de bulunan Grand Marche Camisi’nin tadilatı yaparak donanım desteğinde bulundu.

Nijer’in başkenti Niamey şehrinin en eski ve ikinci büyük camisi olma özelliğini taşıyan ve TİKA tarafından yenilerek donanım desteği verilen Grand Marche Camisi düzenlenen törenle ibadete açıldı.

Törene Niamey Büyükelçisi M. Türker Arı, Nijer İslam Derneği Başkanı Cheick Djbril İsmael Karanta, cami imamları ve çok sayıda cami cemaati katıldı.

Proje kapsamında elektrik kesintilerinden etkilenmemeleri için jeneratör ve endüstriyel temizlik süpürgesi temin edildi. Caminin kubbesi, duvarları ve kapıları tadilattan geçirilerek boyandı, imam odası ve bekçi kulübesinin tadilat ve boyama işlemleri yapılarak masa sandalye temin edildi.

Ayrıca çocukların serin ve temiz bir ortamda Kuran-ı Kerim öğrenmeleri için 400 metrekarelik alan kapalı mekana dönüştürülerek vantilatörler ile desteklendi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Moğolistan’a Tarım Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’ın Gobi-Altay Vilayeti’nde 5 adet yazlık sera kuruldu. Seraların sulama sistemi ve su deposu da temin edildi. TİKA, Moğolistan’da seracılığın geliştirilmesine katkıda bulunmak, yerel halkın istihdamını arttırmak...