Haberler

23 Haziran 2015

Nijer’in Diffa Bölgesindeki Mültecilere Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Terör Örgütü Boko-Haram tehdidinden dolayı Nijer’in Diffa Eyaletine sığınan mültecilere gıda yardımında bulundu.

TİKA, Nijer’in farklı bölgelerinde faaliyet göstermeye devam ediyor. Bu kapsamda  Boko Haram tehdidinden dolayı  Nijerya’dan Nijerin Diffa bölgesine  sığınan  mültecilere  ve bölge  halkına ramazan ayında kullanılması  için  40 ton milet, 40 ton mısır, 42 ton toz şekeri, 50 bidon yağ, 450 karton bisküvit ve 2 520 tane battaniye  temin edildi.

TİKA Niamey PKO tarafından temin edilen malzemeler yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Dağıtım törenine Nijer Cumhuriyeti Cumhurbaşkanın eşi Dr. Malika İssoufou Mahamadou, Meclis Başkan Yardımcısı Daouda Marthe, Orta-Eğitim Bakanı Bety Aichatou, Temel Eğitim Bakanı Ali Mariama İbrahim, Turizm Bakanı Yahayou Abdou,  Diffa Eyaleti Valisi Yacoubou Gaoh, TİKA yetkilileri ve bölge halkı katıldı.

Halkın yoğun katılım gösterdiği ve renkli yerel gösterilere sahne olan törenin açılış konuşmasında Nijer Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı eşi Dr. Malika, TİKA tarafından yapılan bu destekle bir yandan terör diğer yandan kuraklıkla mücadele eden mültecilerin Ramazan ayını rahat geçireceğini belirtti. Dr. Malika, ne zaman yardıma ihtiyaç duysalar kardeş ülke Türkiye’nin yanlarında olduğunu ve bundan dolayı Türk halkına teşekkürlerini ileterek sözlerini tamamladı.

Boko Haramın terör örgütü Nijerya’nın kuzey bölgesindeki faaliyetlerini artırmasından sonra Nijer’in Diffa sınır bölgesi binlerce mülteciye ev sahipliği yapmıştı. Bu durum Nijer Cumhuriyeti  için büyük bir mülteci ve güvenli  sorununu doğurmuştu.Terör örgütünün bölgeye 50 kilometre uzaklıktaki Gueskerou Köyü’nde 17 Haziranda gerçekleştirdiği  saldırı sonucu  38 kişi hayatını kaybetmişti.

Sonraki Haber

Kamerun’da Kadın Sığınma Evine Destek

Kamerun’un başkenti Yaounde’de bulunan kadın sığınma evinin tadilatı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yapıldı. TİKA, Kamerun’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Kamerunlu Kadınların birçok alanda sosyal faaliyet gerçekleştirdiği, okuma-yazma kurslarının...