Haberler

06 Ekim 2016

Nijer’de Agadez Üniversitesi’ne Ekipman ve Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Nijer’de Agadez Üniversitesi’ne ekipman ve malzeme desteğinde bulunuldu.

TİKA, Nijer’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Nijer’de özellikle eğitim alanında önemli projeleri hayata geçiren TİKA tarafından Nijer’de Agadez Üniversitesi’ne ekipman ve malzeme desteğinde bulunuldu

Agadez Üniversitesi'nin eğitim ve araştırma kalitesinin artırılması ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması bakımından temin edilen malzeme ve ekipman Agadez Üniversitesi yetkililerine düzenlenen törenle teslim edildi.

Törene, Agadez Üniversitesi Rektörü Natatou Ibrahım, Agadez Sultanı Oumarou Ibrahim Oumarou, Agadez Üniversitesi Rektör Yardımcısı Haoua Amadou, Agadez Belediye Başkanı Rissa Feltou, Agadez Vali Yardımcısı Ousseini Maman ve TİKA yetkilileri katıldı.

Agadez Üniversitesi Rektörü Ibrahım törende yaptığı açıklamada, TİKA tarafından temin edilen ekipman ve malzemeler için en içten teşekkürlerini ifade ederek, tedarik edilen malzemelerin en iyi şekilde kullanılarak üniversitenin eğitim temelinin iyileştirilmesine katkıda bulunacağına inandığını kaydetti.

Ayrıca Agadez Üniversitesi Rektörü Ibrahım, 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de yaşanan darbe girişimine de değinerek, Nijer Halkının küresel terörizmle mücadelede daima Türk halkının yanında olacağını vurguladı. Agadez Üniversitesi Rektörü Ibrahım, “Yaşasın Türk İşbirliği, Yaşasın Türkiye, Yaşasın Nijer” diyerek sözlerini tamamladı.  

TİKA Niamey Program Koordinatörlüğü yetkilileri tarafından da iki ülkenin Osmanlı Devleti dönemine dayanan tarihi bağları olduğu belirtilerek, iki dost ülke arasındaki işbirliğinin giderek güçlenmesi temennisinde bulunuldu.

Sonraki Haber

Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Dr. Serdar Çam, Ahmet Yesevi Üniversitesince, Ankara'da, UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı dolayısıyla düzenlenen Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu’na katıldı. Ahmet Yesevi Üniversitesince, Ankara'da, UNESCO 2016...