Haberler

06 Ekim 2016

Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Dr. Serdar Çam, Ahmet Yesevi Üniversitesince, Ankara'da, UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı dolayısıyla düzenlenen Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu’na katıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesince, Ankara'da, UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı dolayısıyla "Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri Sempozyumu" düzenlendi. Yarın sona erecek sempozyumun açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığının 25. yıl dönümünün herkes için ayrı bir övünç kaynağı olduğunu söyledi. Orta Asya'nın derinliklerinden başlayıp Balkanlar ve Orta Avrupa'ya kadar uzanan coğrafi sürekliliğe işaret eden Kalın, bu milletin mensuplarının tarih boyunca kültür, medeniyet, barış, insanlık, ahlak ve cömertliğin birer neferi olmaya çalıştıklarını ifade etti.

İbrahim Kalın, bugün fiziki coğrafya ile gönül coğrafyasını birleştiren yeni bir coğrafya anlayışına ihtiyaç olduğunu vurguladı. Tarihi perspektiften bakıldığında küreselleşmeye hiçbir zaman yabancı olunmadığını aktaran Kalın, "Orta Asya'nın içlerinden çıkıp, Avrupa'nın içlerinde kadar yürüyen o büyük yürüyüş içerisinde baktığınızda, o yol boyunca farklı kültür, dinler, siyasi yapılarla etkileşim içerisinde olarak bugünlere geldiler. Bugün, bu büyük coğrafya ve medeniyet havzasını inşa edebildiler." dedi.

 "FETÖ sorununun çözümü için birlikte adım atacağımıza inanıyoruz"

Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri arasındaki ilişkilerin potansiyelinin mevcudun çok ilerisinde olduğunu belirten Kalın, bunun için de herkesin gayret göstermesi gerektiğini ifade etti. Kalın, bölgesel ve küresel konularda işbirliği alanında çok önemli adımlar atıldığını, bunları daha ileri noktaya götürecek imkanlara da sahip olunduğunu vurgulayarak şunları söyledi: "Altını özellikle çizmek istiyorum, 15 Temmuz darbesiyle artık kirli ve karanlık yüzü bütün dünyaya ayan olmuş FETÖ tehdidi, Orta Asya ve Türk Cumhuriyetlerinde de ciddi bir tehdit olmaya devam etmektedir. FETÖ, bugün sadece Türkiye Cumhuriyeti için ulusal bir tehdit değil, bulunduğu bütün ülkelerde herkes için küresel bir tehdit haline gelmiştir. Oralarda da bizim tarihi birliğimizi, beraberliğimizi, kültürel değerlerimizi suistimal ve istismar ederek, sistemin içine sızmaya çalışmış unsurların olduğunu biliyoruz. Bu konuda da Orta Asya Türk Cumhuriyetlerindeki resmi makamlarla diğer sivil toplum kuruluşlarıyla bu sorunun çözümü için birlikte adım atacağımıza inanıyoruz. Ben bu vesileyle bir çağrı daha yapmak istiyorum. O da tabii ki devlet kurumlarının yaptıklarının yanı sıra burada aydınların, üniversitelerin, kanaat önderlerin, alimlerin, STK'ların, iş adamlarının ve basın mensuplarının üzerinde çok önemli sorumluluk bulunmaktadır."  15 Temmuz'da hayatını feda eden bütün şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Kalın, "Onların döktüğü kanın değerini bildiğimiz müddetçe, birliğimiz ve beraberliğimiz inşallah daim olacaktır." dedi.

“Sinsi terör örgütü FETÖ'den, kardeş ülkelerle birlikte hareket ederek kurtulacağız”

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, ise sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, söz konusu sempozyumda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sinsi terör örgütü FETÖ'den, kardeş ülkelerle birlikte hareket ederek kurtulacağız” dedi. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Karşılıklı Devlet aklının ve birikiminin işbirliğinin devam edeceğini ifade ederek konuşmasını tamamladı.

Konuşmalar sonrasında Kalın, "Diplomatik Perspektiften Türkiye-Türkiye Cumhuriyetleri İlişkileri" başlıklı oturumun başkanlığını da yaptı. Bu oturumda, Azerbaycan Büyükelçisi Faig Bağırov, Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Kırgızistan Büyükelçisi İbragim Junusov, Özbekistan Büyükelçisi Ulfat Kadirov ile Türkmenistan Büyükelçisi İshankuli Amanliyev, 25 yıllık bağımsızlık döneminde ülkelerinin Türkiye ile ilişkileri hakkında bilgi verdi. Sempozyumda ayrıca Yesevi Sanat Topluluğu da bir konser verdi.

Sonraki Haber

TİKA ile Bujim Belediyesi İşbirliği Protokolü İmzaladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Bujim Belediyesi arasında “Bujim Spor Salonu Yarım Kalan İnşaatının Tamamlanması Projesi” için işbirliği protokolü imzalandı. Protokolün imzalanmasının ardından Bujim Belediye Başkanı Agan Buniç, TİKA Saraybosna Koordinatörü Prof....