Haberler

02 Aralık 2015

Namibya’da Kadın İstihdamına Destek

Namibya’nın güney batı bölgesinde yer alan Lüderitz şehrinde bulunan Halk Terzilik Merkezine Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ekipman desteğinde bulundu.

Namibya’nın güney batısında yer alan yaklaşık 12.000 civarında nüfusa sahip olan Lüderitz şehri okyanus kenarında turistik, tarihi ve popüler bir şehir olma özelliği taşıyor. Söz konusu şehir, Alman Adolf Lüderitz'in 1883 yılında bu toprakları satın alması ile kurulmuş ve uzun yıllar Alman Kolonisi olarak kullanıldığı biliniyor.

Namibya'da bulunan Luderitz şehri turizm ve balıkçık sektörleri gelişmiş olmasına rağmen, şehirde işsizlik % 50 oranı dolayında yer alıyor. Bu kapsamda Luderitz Belediyesi şehirde özellikle işsiz kadınların ve genç kızların meslek sahibi olmalarını sağlamak amacıyla Halk Terzilik Merkezi kurulması çalışmalarına başladı. Lüderitz Belediyesi çalışmalar çerçevesinde TİKA’dan destek talebinde bulundu. 

Anılan talep TİKA tarafından uygun görülmüş olup, Luderitz Halk Tekstil Merkezi kurularak faaliyete geçti. Luderitz Belediyesinin yer tahsisi yaptığı ve sabit giderlerini karşıladığı merkeze TİKA tarafından ekipman desteği verildi. Merkezde,  özellikle okul öğrencilerine okul kıyafetleri dikilmesi, kamu kurumlarında çalışanlar için üniforma dikilmesi, ayrıca, turistik işletmeler için diğer şehirlere de yönelik olarak yerel kıyafetler dikilmesi hedefleniyor. Merkezden elde edilecek gelirlerin bir kısmı da,  Merkezde çalışan kadınlara dağıtılacak. Namibya’da farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA’nın Namibya’ya yönelik projeleri devam edecek.

Sonraki Haber

Güney Sudanlı Sağlık Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde, Güney Sudan’dan Türkiye’ye gelen sağlık personeline Atatürk Eğitim ve Araştırma ile Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde eğitim programı düzenlendi. Güney Sudan’ın farklı hastanelerinde görev...