Haberler

03 Aralık 2015

Güney Sudanlı Sağlık Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde, Güney Sudan’dan Türkiye’ye gelen sağlık personeline Atatürk Eğitim ve Araştırma ile Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde eğitim programı düzenlendi.

Güney Sudan’ın farklı hastanelerinde görev yapan 11 doktor, hemşire ve teknisyen farklı branşlarda eğitim görmek ve iki ülke arasındaki bilgi ve tecrübe aktarımı için Türkiye’ye geldi.

Türkiye’de sağlık alanında kullanılan ileri teknoloji ile yeni ameliyat ve tedavi tekniklerini yerinde görmek amacıyla hazırlanan eğitim programını tamamlayan sağlık çalışanlarına Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Sertifika töreninin açılış konuşmaları Güney Sudan Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Majok Guandong'u ve TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Keman Özdemir tarafından yapıldı.

Güney Sudan Ankara Büyükelçisi Guandong, Türkiye'nin, bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan'ı ilk tanıyan ülkelerden olduğuna işaret ederek, Türkiye ile ikili ilişkilerini her alanda geliştirmek istedikleri temennisinde bulundu.

TİKA Orta Doğu ve Afrika Daire Başkanı Keman Özdemir ise, TİKA’nın Türkiye'nin dışa açılan yüzü olduğunu belirterek Türkiye’ye eğitim için gelen sağlık çalışanlarına yardımcı olmanın,  belirli sürelerle eğitimlerine katkıda bulunmanın kendilerini çok mutlu ettiğini ve bu başarılı eğitim süresine katkıda bulunan emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Katılımcılardan söz alanlar eğitimin verimli geçmesinden dolayı duydukları memnuniyeti belirterek, değerli ev sahiplikleri için TİKA ve Sağlık Bakanlığı’na teşekkürlerini sundular. Güney Sudanlı sağlık personeline yönelik düzenlenen ikinci grup eğitim programı İstanbul’a gerçekleşen kültürel bir gezi ile son erdi.

Sonraki Haber

Gürcistan’da Liderlik Eğitim Projesi’nin 3. Etabı Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Gürcistan Strateji ve Uluslararası Araştırma Derneği (GFSIS) işbirliğinde gerçekleştirilen Mustafa Kemal Atatürk Liderlik Eğitim Projesi’nin 3. Etabı tamamlandı. Gürcistan’da kamu yönetiminin geliştirilmesi, siyasi ve ekonomik reformlarının icra...