Haberler

01 Nisan 2014

Moritanya'da Su Kuyuları Açılmasına Yönelik Çalışmalar Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde, Batı Afrika Temiz İçme Suyuna Ulaşım Programı kapsamında Moritanya’da Su Kuyularının Açılması Projesi’ne Mart ayı itibariyle başlandı.

TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerde temiz içme suyu erişimine yönelik çalışmalarına devam ediyor. Bu çerçevede TİKA ve DSİ işbirliğinde, Batı Afrika’da öncelikle Nijer, Burkina Faso ve sonrasında Mali ardından da Moritanya’da su kuyuları açılması öngörüldü. TİKA ile Moritanya Su ve Sanitasyon Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Moritanya’nın güneydoğu bölgesinde bulunan ve su sıkıntısı çekilen Ayoun El-Etrouss Vilayeti’nde 60 adet su kuyusu açılması kararlaştırıldı.

Geçtiğimiz ay, TİKA ve DSİ ekiplerince Moritanya’da hazırlık çalışmaları tamamlanarak, DSİ teknik ekibi kuyuların açılacağı bölgeye intikal etti. İlk su kuyusunun açılışı, Türkiye Nuakşot Büyükelçisi Musa Kulaklıkaya’nın, Moritanya Su ve Sanitasyon Bakanlığı ve Ayoun El-Atrouss Vilayeti yetkililerinin katılımı ile Ayoun kentinde düzenlenen resmi tören ile yapıldı. Moritanya yetkililerinin törende yaptığı açıklamada, desteklerinden dolayı TİKA ve DSİ’ye teşekkürlerini ilettiler.

Moritanya’da su kuyusu açma çalışmalarının Temmuz ayına kadar bitirilmesi öngörülüyor.

Sonraki Haber

Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi ile İşbirliği Artarak Devam Edecek

Ukrayna’da Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı arasında Türk Dili ve Kültürü tanıtımına yönelik birçok projeye zemin teşkil edecek İyi Niyet Protokolü imzalandı. Ukrayna’nın en köklü üniversi olarak bilinen...