Haberler

04 Ekim 2014

Moldova Cumhuriyeti Gümrük İdaresi Personeline Eğitim

Türkiye ile Moldova arasında imzalanan VII. Dönem KEK Protokolü çerçevesinde, Türkiye ile Moldova Gümrük İdaresi arasında yapılması öngörülen çeşitli konulardaki inceleme ve eğitim çalışmalarına yönelik olarak Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğinde Moldova Gümrük İdaresinde görev yapan beşer kişilik 2 ayrı grup için Edirne ve İstanbul’da eğitim programları düzenlendi.

Faaliyet gösterdiği ülkelerde teknik işbirliği kapsamında kamu, kurum ve kuruluşlarında kurumsal kapasitenin geliştirilmesi ve mesleki eğitim programlarının düzenlenmesine ilişkin faaliyetlerine yoğun bir şekilde devam eden TİKA, benzer faaliyetlerine Moldova’da da devam ediyor. Bu kapsamda; TİKA ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğinde Moldova Gümrük İdaresinde görev yapan 5’er kişiden oluşan 2 ayrı grup için Edirne ve İstanbul’da eğitim programları düzenlendi.

Kara kapısı, deniz limanları ve hava limanları kontrollerinde kullanılan teknik ekipmanların kullanımı ve gümrük personelinin eğitimi hususunda tecrübe paylaşımı esas alınarak düzenlenen eğitim programlarından ilki Edirne’de düzenlendi. Program kapsamında Edirne Kapıkule Kara Hudut Kapısı’na bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret kapsamında Moldova Gümrük İdaresi çalışanlarına yolcu ve tır gümrük işlemleri ile kaçakçılıkla mücadele konularında sunumlar yapılmış ve saha incelemelerinde bulunuldu.

İlk programın hemen akabinde İstanbul’da düzenlenen ikinci eğitim programında ise İstanbul Atatürk Hava Limanı’nda verilen eğitimin yanı sıra Moldova Gümrük İdaresi çalışanlarına havaalanı yolcu ve kargo gümrük işlemleri ile kaçakçılıkla mücadele alanında ülkemizdeki sistem hakkında bilgi verilerek ve saha incelemelerinde bulunuldu. TİKA katkılarıyla 4’ü Moldova’da, 1’i Türkiye’de olmak üzere toplam 5 eğitim programının daha önümüzdeki yıl düzenlenmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Yemen'e Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Yemen’de yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere gıda paketi dağıtımı yapıldı. Birleşmiş Milletler raporlarına göre acil insani yardıma muhtaç ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan ve açlık sınırı altında 3...