Haberler

14 Temmuz 2014

Moğolistanlı Savcılara Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajanası Başkanlığı ve Türkiye Adalet Akademisi işbirliğinde Ankara’da 21 Moğol savcıya Türk Yargı Sistemi ve Uygulamaları konulu eğitim programı düzenlendi.

TİKA, Moğolistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede Moğolistan’da özellikle mesleki eğitime yönelik projelere imza atan TİKA ve Türkiye Adalet Akademisi işbirliğinde Ankara’da 21 Moğol savcıya Türk Yargı Sistemi ve Uygulamaları konulu eğitim programı düzenlendi.

TİKA, Moğolistan’da gerçekleştirdiği proje ve faaliyetleri ile Moğolistan’ın kamu kurum ve kuruluşların idari altyapısının geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla birçok sektörde tecrübe paylaşımında bulunuyor. Bu çerçevede, Türkiye’de Moğolistan savcılarına yönelik düzenlenen eğitim programında Türkiye Adalet Sistemine ilişkin bilgiler aktarıldı.

Söz konusu eğitim programı kapsamında Moğolistanlı savcılar Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Sincan Adliyesi ve İstanbul Adliyesi’ni ziyaret ettiler. Türkiye Adalet Sistemi’ne ilişkin olarak olay yeri inceleme, delillerin toplanması, incelenmesi, korunması ve nakledilmesine ilişkin bütün uygulamalarına ilişkin bilgiler edindiler.

Ayrıca Moğol savcılar, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarları Daire Başkanlığı faaliyetlerini de yerinde inceleyerek deneyim paylaşımında bulundular. Eğitimlerini tamamlayan Moğol savcılar, İstanbul’da gerçekleştirilen sosyal programın ardından ülkelerine döndü. Moğol Savcılar aldıkları eğitiminden duydukları memnuniyeti dile getirerek TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

TİKA Heyetinden Guatemala Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Türkiye Cumhuriyeti İlköğretim Okulunu Ziyaret

Orta Amerika ülkeleri ile ikili işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla bölgede inceleme ve temaslarda bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı heyeti Guatemala Eğitim Bakanlığı’na bağlı Türkiye Cumhuriyeti İlköğretim Okulu’nu ziyaret etti. Belize, Guatemala ve Honduras’ın içinde...