Haberler

14 Temmuz 2014

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler Batı Trakya'da Soydaşları ile Biraraya Geldi

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Batı Trakya’ya gelen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, Gümülcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’in onuruna verdiği iftar yemeğine katıldı.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, Batı Trakya temaslarına, Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve İskeçe seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’yi ziyaret ederek başladı. Müftü Mete ile görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan İşler, Türkiye’de azınlıklara büyük kolaylıklar sağlandığını belirterek, “Aynı şekilde burada yaşan Türk azınlığın da Yunan toplumunda, siyasi ve kültürel alanlarda aktif olması ve her türlü haklardan yararlanmasını talep ediyoruz” dedi.

Daha sonra beraberindeki heyetle İskeçe Türk Birliğine (İTB) geçen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Başkan Ramadan Nizam tarafından karşılandı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, kalabalık soydaş grubuna hitaben yaptığı konuşmada, Yunan mahkemelerince kapatılan İTB’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından haklı bulunmasına karşın, bu konudaki kararının uygulanmamasının kabul edilir olmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler’e Batı Trakya temaslarında, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, milletvekilleri ve TİKA yetkilileri eşlik etti. İskeçe Türk Birliği ziyaretinin ardından Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, bölgedeki en büyük Türk köyü olan Şahin Köyüne hareket etti.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet Şahin Köyünde, mehter eşliğinde büyük bir coşkuyla karşılandı. Köy meydanında bir evin balkonundan yaptığı konuşmasına, “Türkiye’den ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan selamlar getirdim” diye başlayan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “Şahin köyünün ününü duymuştum ama bu kadarını tahmin etmiyordum. Sizleri çok seviyoruz. Sorunlarınızı biliyoruz. Bunların çözümü için çaba gösteriyoruz. Yunanistan ile olan iyi ilişkiler kapsamında inşallah yakın zamanda her şey daha iyi olacak. Türkiye’yi her zaman yanınızda hissedebilirsiniz. Türkiye her geçen daha güçleniyor. Türkiye’nin güçlü olması sizin bulunduğunuz topraklarda barış ve huzur içerisinde yaşamanızı sağlayacaktır” dedi.

Konuşmasında TİKA’nın faaliyetlerine de değinen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Şahin Köyü vatandaşlarına TİKA’nın faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Şahin köyü ziyaretinin ardından temaslarını Gümülcine’de sürdüren Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Gümülcine’de seçilmiş Müftü İbrahim Şerif’i ve kapatılan Gümülcine Türk Gençler Birliğini (GTGB) ziyaret etti. Müftü Şerif ile bir süre sohbet eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, GTGB’ye gelişinde kalabalık bir soydaş grubu tarafından karşılandı. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, buradaki konuşmasında, birlik ve beraberlik vurgusu yaparak Türkiye’nin her zaman Türk azınlığın destekçisi olacağını ifade etti.

Gümülcine’deki temaslarına Gümülcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’in onuruna verdiği iftar yemeğine katılarak devam eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, iftar sonrasında yaptığı konuşmada, Batı Trakya Türk toplumunun, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasının ardından Lozan Antlaşması ile azınlık statüsü altında Yunanistan’a bırakıldığını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman Türk azınlığın yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyledi.

Türkiye’nin son yıllarda kalkınma ve insan hakları alanlarında büyük mesafeler kat ettiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, “3 Kasım 2012’den itibaren yeni bir Türkiye inşa ediliyor. Allah nasip ederse 2023’e geldiğimizde sözü geçen, ağırlığı olan bir ülke olma yolunda çok büyük mesafe kat etmiş olacağız” dedi. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, iftarın adından karayoluyla Türkiye’ye hareket etti.

Sonraki Haber

TİKA Heyetinden Guatemala Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Türkiye Cumhuriyeti İlköğretim Okulunu Ziyaret

Orta Amerika ülkeleri ile ikili işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla bölgede inceleme ve temaslarda bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı heyeti Guatemala Eğitim Bakanlığı’na bağlı Türkiye Cumhuriyeti İlköğretim Okulu’nu ziyaret etti. Belize, Guatemala ve Honduras’ın içinde...