Haberler

13 Eylül 2013

Moğolistan Milli İstatistik Ofisi Uzmanlarina Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Türkiye ve Moğolistan arasında istatistik alanında yapılacak işbirliğine ilişkin imzalanan mutabakat zaptı kapsamında Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da, Moğolistan Milli İstatistik Ofisi uzmanlarına yönelik İdari Kayıtlar ve İkamet İstatistikleri konusunda eğitim programı düzenlendi.

Tarımdan sağlığa, eğitimden idari ve sivil altyapıların iyileştirilmesine kadar birçok sektörde Kapasite Artırma Programları gerçekleştiren TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerin kurum ve kuruluşlarına büyük katkılar sağlıyor.

Bu kapsamda, Moğolistan’da istatistik faaliyetlerinin güçlendirilmesi ve kapasite geliştirilmesi amacıyla Türkiye ve Moğolistan arasında istatistik alanında yapılacak işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı Başkanı Birol Aydemir, Moğolistan Milli İstatistik Ofisi Başkanı Sonomtseren Mendsaikhan ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Başkanı Dr. Serdar Çam tarafından 27 Şubat 2013 tarihinde New York’ta imzalanmıştı. İmzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde TİKA tarafından Moğolistan Milli İstatistik Ofisi uzmanlarına yönelik İdari Kayıtlar ve İkamet İstatistikleri konusunda eğitim programının dördüncüsü Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da gerçekleştirildi. 

Eğitim programı kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı uzmanları Türkiye’de geliştirdikleri Adrese Dayalı Kayıt Sistemi ile 2010 yılında Türkiye’de uyguladıkları Nüfus ve Konut Sayımı Araştırması hakkında Moğol uzmanlara bilgiler verdi. Moğol istatistik uzmanları Moğolistan’ın nüfus ve konut sayımı, idari kayıtlar ve ikamet istatistikleri konusunda Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı uzmanlarıyla deneyim paylaşımında bulundu. Eğitim sonrasında her iki tarafta memnuniyetlerini dile getirerek, söz konusu işbirliğinin devam etmesi temennisinde bulundular.

Sonraki Haber

Bosna Hersek'te Konjic Şehri Birinci İlköğretim Okulu'nun Spor Salonu Yenilendi

Bosna Hersek’te Konjic Birinci İlköğretim Okulu’nun eski ve yıpranmış durumda olan spor salonunun tadilatı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından gerçekleştirildi. Konjic Birinci İlköğretim Okulu’nun oldukça eski ve yıpranmış durumda olan spor salonunun kapı,...