Haberler

02 Nisan 2014

Moğolistan İslam Kültür Merkezi'ne Ekipman Desteği

Moğolistan’ın Bayan-Ölgiy Vilayetinde Diyanet İşleri Başkanlığınca inşa edilen İslam Kültür Merkezi’nin tefrişatı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından gerçekleştirildi.

Moğolistan Müslümanlar Cemiyeti, 2004 yılından itibaren Moğolistan’da İslam dini ve kültürünün gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla başkent Ulanbator’dan 1700 kilometre uzaklıkta Kazak asıllı vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı Bayan-Ölgiy Vilayeti’nde faaliyet gösteriyor.

Moğolistan Müslümanlar Cemiyeti, Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliğinde Moğolistan’da yaşayan Müslüman vatandaşlara kültürel alanda destekte bulunmak ve İslam kültürünün gelişmesini sağlamak amacıyla Bayan-Ölgiy Vilayeti’nde İslam Kültür Merkezi inşa edilmişti.

Bu çerçevede TİKA tarafından İslam Kültür Merkezi Tefrişatı Projesi gerçekleştirilerek proje kapsamında anılan merkezin daha iyi şartlarda hizmet verebilmesi için ihtiyaç duyulan malzeme ve ekipman temininde bulunuldu. TİKA tarafından tefrişatı yapılan Bayan-Ölgiy İslam Kültür Merkezi’nin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törene, Türkiye Ulanbator Büyükelçisi Murat Karagöz, Diyanet İşleri Başkanlığı Ulanbator Din İşleri Koordinatörü Mustafa Fahri Uğur, Kuveyt Ulanbator Büyükelçisi Halid Yatim El-Fadl, Bayan-Ölgiy İl Meclis Başkanı Lazathan Buran, Moğolistan Müslümanlar Cemiyeti Başkanı Azathan Muhan, TİKA yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TİKA tarafından gerçekleştirilen Bayan-Ölgiy İslam Kültür Merkezi Tefrişatı Projesiyle Moğolistan’daki Müslüman vatandaşların sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının giderilmesi ve Müslüman çocukların dinî eğitim alma imkanı sağlandı. Bayan-Ölgiy İslam Kültür Merkezi yetkilileri desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Tunus'ta Engellilerin İstihdamına Yönelik Üretim Atölyesi Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Tunus’un kırsal ve az gelişmiş bölgelerinden birisi olan Tataouine vilayetinde resmi olarak faaliyet gösteren Tataouine Görme Engelliler Bölge Birliği ile işbirliği yaparak engelli ailelere yönelik bir üretim atölyesi kurdu....